Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Przychodnie w Anglii będą mogły ubiegać się o pieniądze, jeśli zatrudnieni w nich lekarze rodzinni skierują pacjentów do placówek poza szpitalem.

Na czym zarobią lekarze rodzinni?

W ramach rządowego programu, który ma na celu skrócenie listy oczekujących na leczenie w NHS, wprowadzono nietypową strategię. Lekarze rodzinni otrzymają 20 funtów za każdego pacjenta, którego nie skierują do szpitala. Zamiast tego mają kierować pacjentów na leczenie do placówek poza szpitalem.

Według szacunków 2 miliony pacjentów rocznie, w tym wielu z powszechnymi schorzeniami, jak szumy uszne czy zespół jelita drażliwego (IBS) mogłoby otrzymać szybsze leczenie dzięki skierowaniu ich do placówek pozaszpitalnych. Takie jest zdanie ministrów…

Strategia ta w założeniu miałaby pomóc także kobietom z objawami menopauzy. Aby uniknęły trafienia na 580000-osobową listę oczekujących do ginekologa z NHS.

Rząd ma nową strategię na skrócenie listy pacjentów oczekujących na leczenie
Rząd ma nową strategię na skrócenie listy pacjentów oczekujących na leczenie / fot. Getty Images

80 mln funtów za omijanie szpitali

NHS England przeznaczyło 80 mln funtów na sfinansowanie rozszerzenia istniejącego programu „porad i wskazówek”. Ma on objąć teraz całą Anglię.

Rząd ma nadzieję, że nowa strategia (omijania szpitali) pozwoli zmniejszyć liczbę osób oczekujących na planowane leczenie szpitalne. Obecnie 6,23 mln pacjentów jest na listach oczekujących. Czekają na 7,4 mln wizyt, badań lub operacji.

Jeśli lekarze rodzinni zaczną częściej współpracować z konsultantami szpitalnymi w sprawie formy opieki, pomoże to również rządowi zrealizować jedną z „trzech wielkich zmian” w opiece zdrowotnej, które obiecał. Należy do niej przeniesienie dużej części opieki ze szpitali do placówek pozaszpitalnych.

W tej chwili prawie 400 000 osób z 7,4 miliona na liście oczekujących czeka na wizytę u specjalisty w szpitalu, ponieważ mają problemy z układem trawiennym.

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie