Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Przychodnie w Anglii będą mogły ubiegać się o pieniądze, jeśli zatrudnieni w nich lekarze rodzinni skierują pacjentów do placówek poza szpitalem.

- Advertisement -

Na czym zarobią lekarze rodzinni?

W ramach rządowego programu, który ma na celu skrócenie listy oczekujących na leczenie w NHS, wprowadzono nietypową strategię. Lekarze rodzinni otrzymają 20 funtów za każdego pacjenta, którego nie skierują do szpitala. Zamiast tego mają kierować pacjentów na leczenie do placówek poza szpitalem.

Według szacunków 2 miliony pacjentów rocznie, w tym wielu z powszechnymi schorzeniami, jak szumy uszne czy zespół jelita drażliwego (IBS) mogłoby otrzymać szybsze leczenie dzięki skierowaniu ich do placówek pozaszpitalnych. Takie jest zdanie ministrów…

Strategia ta w założeniu miałaby pomóc także kobietom z objawami menopauzy. Aby uniknęły trafienia na 580000-osobową listę oczekujących do ginekologa z NHS.

Rząd ma nową strategię na skrócenie listy pacjentów oczekujących na leczenie
Rząd ma nową strategię na skrócenie listy pacjentów oczekujących na leczenie / fot. Getty Images

80 mln funtów za omijanie szpitali

NHS England przeznaczyło 80 mln funtów na sfinansowanie rozszerzenia istniejącego programu „porad i wskazówek”. Ma on objąć teraz całą Anglię.

Rząd ma nadzieję, że nowa strategia (omijania szpitali) pozwoli zmniejszyć liczbę osób oczekujących na planowane leczenie szpitalne. Obecnie 6,23 mln pacjentów jest na listach oczekujących. Czekają na 7,4 mln wizyt, badań lub operacji.

Jeśli lekarze rodzinni zaczną częściej współpracować z konsultantami szpitalnymi w sprawie formy opieki, pomoże to również rządowi zrealizować jedną z „trzech wielkich zmian” w opiece zdrowotnej, które obiecał. Należy do niej przeniesienie dużej części opieki ze szpitali do placówek pozaszpitalnych.

W tej chwili prawie 400 000 osób z 7,4 miliona na liście oczekujących czeka na wizytę u specjalisty w szpitalu, ponieważ mają problemy z układem trawiennym.

Teksty tygodnia

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie