Likwidując wszystkie restrykcje UK ryzykuje pojawieniem się wariantu koronawirusa odpornego na wszystkie szczepionki?

Fot. Getty

W poniedziałek 5 lipca Boris Johnson zapowiedział, że rząd podtrzymuje wolę całkowitego zniesienia ograniczeń lockdownu w dniu 19 lipca. Ale niektórzy eksperci ostrzegają, że pełne otworzenie kraju i likwidacja wszystkich restrykcji może doprowadzić do pojawienia się na Wyspach wariantu koronawirusa odpornego na wszystkie szczepionki. 

- Advertisement -

Choć decyzja w sprawie zniesienia wszystkich, obowiązujących jeszcze ograniczeń lockdownu, zostanie ostatecznie podjęta 12 lipca, to należy sądzić, że rząd nie cofnie się przed wdrożeniem ostatniego, czwartego etapu tzw. mapy drogowej. Bo choć w UK przybywa zakażeń koronawirusem (zwłaszcza na skutek pojawienia się na Wyspach nowego wariantu Delta), to jednak szeroko zakrojony program szczepień postępuje w kraju zgodnie z oczekiwaniami i do końca lipca każda osoba dorosła powinna otrzymać na Wyspach możliwość przyjęcia co najmniej jednej dawki szczepionki. Ale nie wszyscy naukowcy zgadzają się, że w uK powinny zostać zniesione wszelkie ograniczenia lockdownu, w tym obowiązek zakładania maseczek i utrzymywania dystansu społecznego. 

W UK pojawi się nowy wariant koronawirusa odporny na szczepionkę?

Jedną z osób sceptycznie nastawionych do działań podejmowanych obecnie przez rząd jest Sir Paul Nurse – brytyjski genetyk i biochemik, który w 2001 r. otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad regulacją cyklu komórkowego i który przewodzi londyńskiemu centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute. Naukowiec, który był mocno zaangażowany w badania nad Covid-19 od początku pandemii twierdzi, że nie można tak szybko otwierać kraju, gdy dane pokazują gwałtowny wzrost zachorowań. – Myślę, że otwieranie kraju, biorąc pod uwagę sukces programu szczepionkowego, nie jest nierozsądne. Ale naprawdę nie jestem pewien, czy rozsądne jest otwieranie się tak szybko, gdy poziom infekcji tak szybko rośnie – zaznaczył Paul Nurse na łamach programu „Today” w BBC Radio. I dodał, że taka polityka może doprowadzić do „powstania wariantu odpornego na szczepionkę”. 

 

 

 

Teksty tygodnia

Szkoły wycofują zegary analogowe. Powód jest zaskakujący

Brytyjskie szkoły zaczęły usuwać zegary analogowe z sal egzaminacyjnych, a powód może zaskakiwać. W wielu placówkach zamiast nich pojawiły się zegary cyfrowe. To reakcja na skargi uczniów przystępujących do egzaminów GCSE i A-level, którzy przyznawali, że mają trudności z odczytaniem godziny z tradycyjnych tarcz.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Rodziny korzystające z Universal Credit mają zaledwie kilka dni, aby otrzymać dodatkowe 1000 funtów

Mieszkańcy Portsmouth, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi, mogą ubiegać się o specjalne wsparcie w wysokości do 1000 funtów.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie