Matka trójki dzieci wygrała 37 000 funtów odszkodowania. Straciła pracę po 19 latach

Matka trojga dzieci wygrała w sądzie pracy odszkodowanie w wysokości 37 000 funtów po tym, jak doświadczyła dyskryminacji, gdy była w ciąży. Kobieta była lojalnym pracownikiem firmy, w której spędziła 19 lat życia.

Kobieta w ciąży czuła się jak obciążenie dla firmy

Heather Todd rozpoczęła pracę w firmie 52nd Street Events Supplies, w Barnsley, gdy miała zaledwie 18 lat. Przez kolejnych 19 lat kobieta bardzo związała się z firmą i byłą w niej powszechnie ceniona. Przede wszystkim za swoją pracowitość. Brytyjka z ogromnym zaskoczeniem przyjęła zatem wiadomość, że szef Shaun Collins nie chciał jej podwyższyć pensji zgodnie z podwyżką płacy minimalnej, która miała miejsce w kwietniu 2022 r. I to pomimo tego, że kobieta dostarczyła pracodawcy wszelkie wymagane w tym celu dokumenty i dane.

W chwili, gdy Heather Todd upomniała się o podwyżkę zgodną z podwyżką płaci minimalnej, była w zaawansowanej ciąży. Brytyjka urodziła syna w maju, a w styczniu 2023 r. chciała powrócić do pracy, ale szef jej na to nie pozwolił. W maju 2023 r. kobieta została ostatecznie zwolniona. W wysłanym e-mailem uzasadnieniu dotyczącym zwolnienia Todd przeczytała, że postawiono zdefraudowała podlegające jej fundusze. A firma dodatkowo wypłaciła jej 635 funtów mniej, niż była jej winna z tytułu urlopu macierzyńskiego.

Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie

W sądzie pracy sędzia Rita Rogerson uznała, że Heather Todd została niesłusznie zwolniona z pracy, w której spędziła 19 lat. Brytyjka od początku deklarowała, że chce już w styczniu 2023 r. wrócić do pracy z urlopu macierzyńskiego (po urodzeniu drugiego dziecka), ale Shaun Collins dawał jej do zrozumienia, że nie ma takiej potrzeby, sprawiając tym samym, że kobieta czuła się jak obciążenie dla firmy. – Jeśli Shaun nie chciał, żebym wróciła do pracy, a wydaje się, że tak właśnie było, to powinien był mnie o tym poinformować. Tak, żebym mogła znaleźć sobie inną pracę – powiedziała przed sądem Brytyjka.

Rita Rogerson zasądziła ostatecznie na rzecz Heather Todd nieco ponad 37 000 funtów odszkodowania. W uzasadnieniu wyroku powiedziała: – Stosunek [Collinsa] do pani Todd zmienił się, gdy ta próbowała dochodzić swoich praw macierzyńskich. [Pani Todd] uważała, że pan Collins celowo utrudniał jej życie w czasie macierzyństwa, tak, by musiała opuścić firmę. Ona nie odeszła, a potem została zwolniona. Być może urlop macierzyński i wynagrodzenie [pani Todd] były „problemem”, którego firma wolałaby nie mieć. Zniszczono jej reputację, ponieważ zaszła w ciążę. Pracowała u tego pracodawcy przez 19 lat, począwszy od 18. roku życia. I to za podstawową krajową płacę minimalną. A [Collins] sprawił, że poczuła się jak ciężar, ponieważ była w ciąży. Ona domagała się jedynie odpowiedniej wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Teksty tygodnia

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Najtańszy supermarket w UK w marcu 2025

Gdzie w minionym miesiącu opłacało się najbardziej robić codzienne zakupy? Prezentujemy ranking najtańszych marketów w Wielkiej Brytanii za marzec 2025 roku.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie