piątek, 20 września, 2024

Miasta w Holandii. Które z czego słyną i gdzie warto zamieszkać?

Holandia ma wiele do zaoferowania, od starych historycznych miast z urokliwymi kanałami, po nowe miasta ze współczesną architekturą. 

Niezależnie od tego, co nas najbardziej zainteresuje w miastach w Holandii (historyczna czy nowoczesna architektura), warto poznać przynajmniej część z nich nieco bliżej.

Miasta w Holandii – Amsterdam

Niewątpliwie Amsterdam jest jednym z najczęściej odwiedzanych holenderskich miast przez turystów. Amsterdam założono w XII wieku i tak naprawdę ewoluował on z małej wioski rybackiej w największe miasto w Holandii i stolicę kraju.

Amsterdam słynie z różnorodności, urokliwych kanałów, a także niezawodnego systemu transportu publicznego i dużych muzeów. Jest też siedzibą wielu firm międzynarodowych. To miasto wybiera także wielu emigrantów na swój dom.

Alkmaar

Miasto Alkmaar leży w Holandii Północnej, jednej z 12 prowincji tego kraju. Słynie z tradycyjnego targu serów, który rozpoczyna się w pierwszy piątek kwietnia i trwa do pierwszego piątku września.

Warto wspomnieć, że miasto Alkmaar otrzymało prawa miejskie w 1254 roku, a w jego centrum możemy podziwiać wiele historycznych budynków. Jednym z nich jest wysoka wieża Grote of Sint-Laurenskerk.

Almere

Przykładem stosunkowo młodego miasta jest Almere. Jego nazwa pochodzi od starożytnego jeziora, które pokrywało Ijsselmeer. Pierwszy dom zbudowano w nim dopiero w 1976 roku, a obecnie miasto liczy ponad 195 000 mieszkańców i jest największą gminą we Flevoland.

Amersfoort

Jest to drugie co do wielkości miasto w prowincji Utrecht Amersfoort. Jego historia sięga 1000 roku p.n.e. Bardzo dobrze zachowała się w nim architektura z czasów średniowiecza. Słynie z przemysłu piwowarskiego. Amersfoort leży mniej więcej w środku kraju, a stojącą tam wieżę Onze Lieve Vrouwetoren uznano za środek Holandii.

Breda

Breda położona jest w Brabancji Północnej i początkowo była bezpośrednim lennem Konstantyna I Wielkiego. Następnie sprzedano ją księciu Brabancji w 1327 roku i ostatecznie stała się rezydencją dynastii Oranje-Nassau. Niestety w oku 1534 pożar zniszczył aż 90 proc. miasta.

Breda / fot. pixabay

Den Bosch

Jest stolicą prowincji Brabancja Północna i zostało pierwotnie zbudowane jako twierdza. A prawa miejskie otrzymało w 1185 roku. Oficjalna nazwa miasta to „s-Hertogenbosch”, co jest skrótem od des Hertogen bosch (las książęcy).

Eindhoven

Miasto to również położone jest w prowincji Brabancja Północna i jest piątym co do wielkości miastem w Holandii. Początkowo było ono znacznie mniejsze, ale rewolucja przemysłowa wiele zmieniła. Zwłaszcza gdy bracia Philips założyli w 1891 roku w Eindhoven małą fabrykę żarówek.

Eindhoven / fot. pixabay

Gouda

Słynąca z serów Gouda to miasto o bogatej historii, pełnej podpaleń, epidemii dżumy, zawirowań gospodarczych i bombardowań. Miasto leży w prowincji Holandia Południowa i może się pochwalić wieloma imponującymi budynkami. Jednym z nich jest ratusz i najdłuższy kościół w Holandii, St. Jans Kerk.

Groningen

Groningen jest największym miastem na północy Holandii, nazywa się je Metropolią Północy. Jest domem dla wielu emigrantów studiujących w Holandii dzięki uniwersytetowi, który założono w XVII wieku. Uniwersytet w Groningen jest drugim najstarszym uniwersytetem w kraju.

Haarlem

Historia tego miasta, położonego zaledwie 20 km od Amsterdamu, sięga czasów przed średniowieczem. W Haarlemie znajduje się wiele historycznych budynków, urokliwe kanały, restauracje z tarasami, butiki, wiatraki i najstarsze muzeum w Holandii (Muzeum Teylers).

Lejda

Lejda leży w prowincji Holandia Południowa i jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w Holandii (Universiteit Leiden) założonego w 1575 roku.

Rotterdam

Rotterdam jest drugim co do wielkości miastem w Holandii i jednym z największych portów na świecie. W XIII wieku było skromną wioską rybacką. Historyczne centrum miasta zostało w większości zniszczone w czasie II wojny światowej.

Rotterdam / fot. pixabay

Haga

Haga, często przyćmiona przez Amsterdam, jest stolicą prowincji Holandia Południowa. Ponadto jest trzecim co do wielkości miastem w Holandii, siedzibą holenderskiego rządu i Sądu Najwyższego, a także Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Międzynarodowego Trybunału Karnego i wielu organizacji międzynarodowych i pozarządowych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport