piątek, 20 września, 2024

Młodzi Brytyjczycy ciepło patrzą na UE. Ale czy cofnięcie Brexitu jest ich priorytetem?

Ursula von der Leyen zwróciła się właśnie do młodych Brytyjczyków, wyrażając nadzieję, że to właśnie oni doprowadzą w najbliższej przyszłości do ponownego zbliżenia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ale czy nadzieje przewodniczącej Komisji Europejskiej są realne? Czy młodzi, poza sympatią kierowaną w stronę państw kontynentu naprawdę myślą o odwróceniu Brexitu?

Młodzi Brytyjczycy są generalnie proeuropejscy

Z przeprowadzanych okresowo sondaży wynika, że młodzi Brytyjczycy są generalnie zdecydowanie proeuropejscy. Na przykład sondaż dla Policy Institute w King’s College w Londynie wykazał, że pokolenie Z (11–26 lat) i milenialsi (27–42 lat) ciepło spoglądają na Unię Europejską. Podobne rezultaty dało też badanie przeprowadzone dla Best for Britain na próbie ponad 1000 osób w wieku od 18 do 24 lat. Badanie pokazało, że 58 proc. młodych ludzi w UK pragnie utrzymywania bliższych stosunków z UE. Wreszcie najnowszy sondaż YouGov wykazał, że dla 60 proc. osób w wieku 18-24 lat UK niepotrzebnie opuściła UE.

Dodajmy też, że obecnie w całej populacji za bliższymi stosunkami ze Wspólnotą opowiada się 52 proc. Brytyjczyków.

Młodzi ludzie częściej postrzegają Brexit jako źródło problemów, niż rozwiązań – mówi Tom Brufatto, dyrektor ds. polityki i badań w Best for Britain. I dodaje: – To daje nam nadzieję. Duża część pokolenia Z nie mogła głosować w referendum w 2016 r. I naprawdę fajnie jest wiedzieć, że młodzi ludzie mają lepszy ogląd UE i chcą lepszych stosunków z UE. Młodzi ludzie korzystają z programu Erasmus, ze swobody przemieszczania się i wszelakich możliwości ekonomicznych. Właśnie to zapewniłyby bliższe stosunki [z UE].

Młodzi będą walczyć o ponowne wstąpienie do Unii Europejskiej?

Zwracając się do młodych Brytyjczyków, Ursula von der Leyen przyznała właśnie, że starsi politycy niejako „schrzanili sprawę”. I że „trzeba to naprawić”. Ale czy jest szansa na to, że pokolenie Z i millenialsi będą chcieli zawalczyć o ponowne przystąpienie UK do UE? Tu pojawiają się już problemy. Wielu młodych ludzi wcale bowiem nie uważa, że muszą ponownie dołączać do bloku, żeby korzystać z pewnych przywilejów. W tym np. ze swobody przemieszczania się czy handlu bez barier. Najnowsze badanie Ipsos dla The Rest is Politics wykazało też, że tylko 49 proc. osób w wieku 18–34 lat opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie przystąpienia UK do UE w ciągu najbliższych pięciu lat. A to raczej niewiele. Zwłaszcza że nastroje anty-unijne są znacznie silniejsze w starszych grupach wiekowych.

Obecnie także Brexit i ewentualne ponowne przyłączenie się do UE nie stanowi tematu numer jeden w umysłach młodych ludzi. Jeszcze w 2019 r. dla osób w wieku 18 do 24 lat opuszczenie UE przez Wielką Brytanię było najważniejszym problemem, przed którym stał ich kraj. Teraz za najważniejszą kwestię uznaje ten problem zaledwie 18 proc. młodych ludzi. Bardziej palącymi problemami są dla nich kulejąca gospodarka czy kryzys w służbie zdrowia. Poza tym młodzi ludzie martwią się brakiem tanich mieszkań na wynajem, zmianami klimatycznymi czy masową imigracją.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?