Młodzi Brytyjczycy ciepło patrzą na UE. Ale czy cofnięcie Brexitu jest ich priorytetem?

Ursula von der Leyen zwróciła się właśnie do młodych Brytyjczyków, wyrażając nadzieję, że to właśnie oni doprowadzą w najbliższej przyszłości do ponownego zbliżenia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ale czy nadzieje przewodniczącej Komisji Europejskiej są realne? Czy młodzi, poza sympatią kierowaną w stronę państw kontynentu naprawdę myślą o odwróceniu Brexitu?

Młodzi Brytyjczycy są generalnie proeuropejscy

Z przeprowadzanych okresowo sondaży wynika, że młodzi Brytyjczycy są generalnie zdecydowanie proeuropejscy. Na przykład sondaż dla Policy Institute w King’s College w Londynie wykazał, że pokolenie Z (11–26 lat) i milenialsi (27–42 lat) ciepło spoglądają na Unię Europejską. Podobne rezultaty dało też badanie przeprowadzone dla Best for Britain na próbie ponad 1000 osób w wieku od 18 do 24 lat. Badanie pokazało, że 58 proc. młodych ludzi w UK pragnie utrzymywania bliższych stosunków z UE. Wreszcie najnowszy sondaż YouGov wykazał, że dla 60 proc. osób w wieku 18-24 lat UK niepotrzebnie opuściła UE.

Dodajmy też, że obecnie w całej populacji za bliższymi stosunkami ze Wspólnotą opowiada się 52 proc. Brytyjczyków.

Młodzi ludzie częściej postrzegają Brexit jako źródło problemów, niż rozwiązań – mówi Tom Brufatto, dyrektor ds. polityki i badań w Best for Britain. I dodaje: – To daje nam nadzieję. Duża część pokolenia Z nie mogła głosować w referendum w 2016 r. I naprawdę fajnie jest wiedzieć, że młodzi ludzie mają lepszy ogląd UE i chcą lepszych stosunków z UE. Młodzi ludzie korzystają z programu Erasmus, ze swobody przemieszczania się i wszelakich możliwości ekonomicznych. Właśnie to zapewniłyby bliższe stosunki [z UE].

Młodzi będą walczyć o ponowne wstąpienie do Unii Europejskiej?

Zwracając się do młodych Brytyjczyków, Ursula von der Leyen przyznała właśnie, że starsi politycy niejako „schrzanili sprawę”. I że „trzeba to naprawić”. Ale czy jest szansa na to, że pokolenie Z i millenialsi będą chcieli zawalczyć o ponowne przystąpienie UK do UE? Tu pojawiają się już problemy. Wielu młodych ludzi wcale bowiem nie uważa, że muszą ponownie dołączać do bloku, żeby korzystać z pewnych przywilejów. W tym np. ze swobody przemieszczania się czy handlu bez barier. Najnowsze badanie Ipsos dla The Rest is Politics wykazało też, że tylko 49 proc. osób w wieku 18–34 lat opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie przystąpienia UK do UE w ciągu najbliższych pięciu lat. A to raczej niewiele. Zwłaszcza że nastroje anty-unijne są znacznie silniejsze w starszych grupach wiekowych.

Obecnie także Brexit i ewentualne ponowne przyłączenie się do UE nie stanowi tematu numer jeden w umysłach młodych ludzi. Jeszcze w 2019 r. dla osób w wieku 18 do 24 lat opuszczenie UE przez Wielką Brytanię było najważniejszym problemem, przed którym stał ich kraj. Teraz za najważniejszą kwestię uznaje ten problem zaledwie 18 proc. młodych ludzi. Bardziej palącymi problemami są dla nich kulejąca gospodarka czy kryzys w służbie zdrowia. Poza tym młodzi ludzie martwią się brakiem tanich mieszkań na wynajem, zmianami klimatycznymi czy masową imigracją.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Kiedy w UK przestawiamy zegarki na czas letni?

Kiedy przestawiamy nasze zegarki do przodu? Kiedy wiosną 2025 roku dochodzi do zmiany czasu na czas letni w Wielkiej Brytanii?

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie