Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Kiedy przejdziemy już stresujący etap rozmów kwalifikacyjnych i otrzymamy propozycję zatrudnienia, powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii podpisując umowę o pracę.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie musimy zrobić po otrzymaniu zatrudnienia w Holandii, jest sprawdzenie i podpisanie umowy z pracodawcą. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę podpisując Arbeidsovereenkomst, czyli umowa o pracę.

Umowa o pracę w Holandii

Podpisanie umowy o pracę w Holandii nie musi być natychmiastowe. Nasz nowy pracodawca pozwoli nam zabrać niepodpisaną jeszcze umowę do domu, abyśmy mogli na spokojnie zapoznać się z jej treścią. Dzięki temu będzie miał pewność, że w pełni ją rozumiemy.

Jeśli znajdziemy w umowie coś, w stosunku do czego będziemy mieć wątpliwości lub z czym się nie zgadzamy, musimy omówić te kwestie z pracodawcą jeszcze przed złożeniem podpisu.

Dopiero po podpisaniu umowy będziemy oficjalnie zatrudnieni i będzie nam przysługiwać wynagrodzenie (loondienst).

Co należy sprawdzić w umowie?

Konieczne jest przed podpisaniem umowy o pracę sprawdzenie dokładnie wszystkich jej warunków. Oto lista najpopularniejszych kwestii zawartych w takiej umowie:

– opis stanowiska

– godziny pracy

– okres próbny (proeftijd)

– oczekiwania dotyczące nadgodzin

– elastyczne możliwości pracy

– urlop

– wynagrodzenie

– premie

– trzynastka

– składki emerytalne

– składki na ubezpieczenie społeczne

– samochód służbowy i telefon służbowy

– ewentualne pokrycie kosztów transportu publicznego itd.

– polityka prywatności i poufności firmy

– warunki rozwiązania umowy

– zakaz konkurencji (concurrentiebeding).

Rodzaje umów o pracę

Istnieje wiele umów o pracę w Holandii, przy czym najczęstsze to umowy o pracę tymczasową i stałą. Umowa o pracę tymczasową (tijdelijk) zawierana jest na czas określony, np. sześć miesięcy lub rok, z wcześniej ustaloną datą końcową. Do rozwiązania umowy o pracę tymczasową po zakończeniu jej trwania nie jest wymagana procedura zwolnienia.

Od 1 stycznia 2020 roku umowa tymczasowa automatycznie zmieniana jest na umowę na czas nieokreślony, jeżeli pracownik otrzymał więcej niż 3 kolejne umowy o pracę tymczasową. Lub gdy pracownik miał z pracodawcą kilka umów o pracę tymczasową na okres dłuższy niż 3 lata, chyba że obowiązują inne zasady.

Natomiast umowa stała zawierana jest na czas nieokreślony (bez daty jej zakończenia). Tego typu umowę można rozwiązać jedynie w przypadku rezygnacji pracownika (np. znalezienia innej pracy w Holandii lub za granicą). Albo gdy pracodawca znajdzie powód do rozwiązania umowy (ale musi wtedy spełnić rygorystyczne wytyczne prawne).

Z kolei umowa z agencją pośrednictwa pracy (uitzendbureau) jest mniej popularną formą umowy o pracę. Zawieramy wtedy umowę z agencją rekrutacyjną, na mocy której jest ona naszym prawnym pracodawcą i podmiotem zapewniającym wynagrodzenie, mimo że będziemy pracować dla strony trzeciej. Należy zauważyć, że w takich umowach ochrona przed zwolnieniem jest ograniczona.

Umowa zero-hour (nul uren) może mieć formę umowy o pracę tymczasową lub stałą. W przypadku tej umowy pracownik nie ma ustalonych godzin pracy. Pozwala to na elastyczną organizację pracy.

Pracownicy zatrudnieni na umowach zero-hour mają takie same prawa jak pracownicy zatrudnieni na umowach stałych. Dotyczy to między innymi zwolnień lekarskich i wynagrodzeń na urlopie. Jednakże takie umowy nie gwarantują stałego dochodu. Pracownik może być także zobowiązany do tego, aby akceptować takie godziny pracy, jakich żąda od niego pracodawca.

Co istotne od 1 stycznia 2015 roku nie można już przedłużać umów zero-hour na czas nieokreślony.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport