Najbiedniejsi w UK mają gorzej niż najbiedniejsi Słoweńcy

Z najnowszego raportu National Institute of Economic and Social Research (NIESR) wynika, że ​​niektóre części Wielkiej Brytanii są obecnie biedniejsze niż najmniej zamożne obszary Słowenii i Malty.

Głównym powodem takiej sytuacji jest stagnacja zarobków w ujęciu realnym. Niewystarczające zabezpieczenie społeczne jest również znaczącym czynnikiem wpływającym na życie Brytyjczyków.

- Advertisement -

Jak wynika z analiz NIESR niskie płace, ograniczona dostępność mieszkań i stagnacja produktywności przyczyniają się do spadku poziomu życia w Wielkiej Brytanii.

Początki kryzysu UK sięgają 2008 roku

„Najbiedniejsze gospodarstwa domowe w Słowenii i na Malcie są teraz w lepszej sytuacji niż te w Wielkiej Brytanii” – jak czytamy na łamach raportu. Spadek realnych dochodów w UK rozpoczął się w czasach kryzysu finansowego w 2008. Jednak gdy inne kraje europejskie odnotowały poprawę w tym zakresie, to Wielka Brytania po prostu została w tyle.

Jak wynika z raportu NIESR, Wielka Brytania zapewnia mało efektywną opiekę społeczną wśród krajów OECD. To zaprzecza powszechnej opinii o UK, że jest to kraj benefitów, w którym lepiej pobierać zasiłki niż pracować. Fakty, jak się okazuje, są inne. Według raportu Wielka Brytania znajduje się w środku stawki wśród państw OECD pod względem wydatków socjalnych jako procentu PKB.

Oprócz tego zajmuje trzecie miejsce od końca pod względem wartości opieki społecznej, mierzonej jako procent średnich wynagrodzeń. Płatności socjalne pokrywały tylko podstawowe koszty w ciągu dwóch z ostatnich 14 lat. Wyjątkiem w tym zakresie jest podwyżka Universal Credit, która miała miejsce w okresie pandemii.

Niektóre części Wielkiej Brytanii są obecnie biedniejsze niż najmniej zamożne obszary Słowenii i Malty
Najbiedniejsi w UK mają gorzej niż najbiedniejsi Słoweńcy (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

 Poziom życia w Wielkiej Brytanii – jak źle jest?

Raport przygotowany przez ekspertów NIESR opisuje Wielką Brytanię jako „kraj ani o wysokich płacach, ani o wysokim poziomie dobrobytu”. Słaby wzrost płac i cięcia wydatków socjalnych ograniczył standard życia na Wyspach. Natomiast stagnacja produktywności znacząco wpłynęła na zarobki.

Przytoczono również interesującą statystykę. Gdyby płace w Wielkiej Brytanii rosły w takim samym tempie jak w USA po 2008 r., brytyjscy pracownicy byliby o 4300 funtów bogatsi rocznie. Niemniej, brytyjska produktywność odstaje. Gdyby była ona wyższa, nie byłoby stagnacji płac w przeciągu ostatnich 15 lat.

Zniesienie „2 child benefit cap” pomoże?

Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na zmniejszenie ubóstwa, według raportu, byłoby zniesienie zasady „2 child benefit cap”. Ta pojedyncza zmiana polityki mogłaby wyrwać 1,7 miliona ludzi z ubóstwa. Co więcej, kosztowałoby to mniej, niż inne porównywalne polityki mające na celu poprawę standardów życia.

Przypomnijmy, iż rząd miał rozważać zniesienie „2 child benefit cap” w przypadku rodziców dzieci poniżej piątego roku życia. Rządząca Partia Pracy chce zmniejszyć skalą ubóstwa wśród dzieci, ale bez całkowitego zniesienia ograniczeń w zakresie Child Benefit.

Jak ustalili dziennikarze „Guardiana”, w rządzie rozważa się wprowadzenie kilku „wyjątków” od tego ograniczenia. Jakich konkretnie? Wśród rozważanych opcji jest zastosowanie limitu dotyczącego osób z dziećmi w wieku od pięciu lat. Oznacza to, że limit „2 child benefit cap” nie miałby zastosowania dla rodziców dzieci do lat 5. Proponuje się zwolnienie z niego również rodziców dzieci niepełnosprawnych i rodziców pracujących.

Teksty tygodnia

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie