piątek, 20 września, 2024

NHS musi ratować pacjentów po nieudanych zabiegach za granicą

Lekarze NHS coraz częściej zmuszeni są ratować pacjentów po nieudanych zabiegach medycznych za granicą. Przede wszystkim po operacjach odchudzających i przeszczepach włosów. Jakie są realne koszty taniej turystyki medycznej?

Tania turystyka medyczna nie zawsze popłaca

Coraz więcej Brytyjczyków daje się skusić na wyjazd za granicę, aby poddać się znacznie tańszym niż na Wyspach zabiegom medycznym. Najczęściej są to zabiegi odchudzające i operacje przeszczepu włosów, choć niemało ludzi wyjeżdża także z kraju, żeby na przykład taniej wyleczyć zęby lub wstawić sobie implanty. Niestety, jak pokazują najnowsze statystyki, tania turystyka medyczna wiąże się też z coraz większymi kosztami dla brytyjskiego systemu zdrowia NHS. Wszystko to dlatego, że coraz więcej tzw. turystów medycznych wraca do kraju z powikłaniami. Brytyjczycy przyjeżdżają na Wyspy z różnego typu infekcjami i innymi problemami zdrowotnymi, wymagającymi natychmiastowej interwencji medycznej. Zdarza się nawet, że pacjenci umierają w wyniku nieudanych operacji przeprowadzonych za granicą. A coraz częściej dochodzi też do sytuacji, w których szpitale zmuszone są odwoływać planowe zabiegi, ponieważ łóżka są zajęte przez osoby wymagające pilnej interwencji po zabiegu za granicą.

W UK nastąpił rozkwit turystyki medycznej

Temat zyskującej na popularności turystyki medycznej omawiano właśnie na dorocznym spotkaniu the British Medical Association w Belfaście. Rozkwit takiej turystyki wiąże się bowiem z konsekwencjami i coraz większa liczbą „poważnych powikłań pooperacyjnych i zgonów”. Ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło niedawno, że w 2023 r. na skutek nieudanych zabiegów medycznych w Turcji zmarło aż sześcioro Brytyjczyków.

– Turystyka chirurgiczna od jakiegoś czasu stanowi problem. Ludzie wyjeżdżają, zwłaszcza do Republiki Południowej Afryki i Turcji, ale jest też wiele innych miejsc, do których się udają. A w przypadku każdego zabiegu powikłania mogą się pojawić znacznie później. I to nie tylko w przypadku zabiegu odchudzającego, ale też tak prostego zabiegu, jak transplantacja włosów. Można złapać infekcję. A problem polega na tym, że ludzie wracają i proszą NHS o poprawienie tego, co zostało przeprowadzone przy gorszych standardach, jakie normalnie stosowalibyśmy w Wielkiej Brytanii. Turystyka medyczna staje się coraz bardziej popularna, ponieważ ludzie są nieco zamożniejsi, podróże międzynarodowe są łatwiejsze niż wcześniej, a organizowanie takich wyjazdów jest łatwiejsze dzięki Internetowi – mówi David Strain, przewodniczący rady naukowej BMA.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?