Niemal połowa prywatnych najemców UK mieszka w zapleśniałych domach

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Citizens Advice prawie połowa prywatnych najemców w Wielkiej Brytanii mieszka w zawilgoconych lub zapleśniałych domach. Sytuacja ta ma miejsce, gdy średnio za czynsz, mieszkając poza Londynem, płaci się (rekordowe!) 1314 funtów miesięcznie.

Według organizacji charytatywnej Citizens Advice obecnie 45% osób wynajmujących prywatne mieszkanie lub dom w UK ma problemy z wilgocią, pleśnią lub zimnem w lokalu, który wynajmuje. Z kolei 48% tych gospodarstw domowych zmaga się z tymi problemami od przynajmniej roku.

- Advertisement -

Warto zestawić te dane z doniesieniami Rightmove dotyczącymi wysokości czynszów. Te nieustannie rosną. W chwili obecne średnio, za wynajem poza Londynem płaci się 1314 funtów miesięcznie. Ile za mieszkanie płaci się w brytyjskiej stolicy aż strach pisać – przeciętna stawka sięga tu 2661 funtów.

Brytyjczycy mieszkają w zapleśniałych i zawilgoconych domach

Jak wynika z analiz Citizens Advice prywatni najemcy o niskich dochodach przeznaczają aż 53% swoich dochodów na koszty związane z rachunkami za energię i na czynsz. W przypadku osób mieszkających w mieszkaniach socjalnych odsetek ten wynosi 46%, a 40% w przypadku osób, które są właścicielami swoich domów.

– Ciepły, bezpieczny dom, wolny od wilgoci i pleśni, powinien być podstawowym prawem każde człowieka – komentuje dyrektor naczelna Citizens Advice, Clare Moriarty, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „Sky News”. – Jednak prywatni najemcy płacą krocie za coraz bardziej zaniedbane mieszkania, które pochłaniają ich ciężko zarobione pieniądze i narażają ich zdrowie – dodaje.

Jak rząd chce zmienić tę sytuację?

Citizens Advice apeluje do nowych władz UK, aby wprowadzić przepisy dotyczące przystępności cenowej mieszkań na prywatnym rynku oraz gwarancji bezpieczeństwa w tym sektorze.

W zeszłym tygodniu w ramach King’s Speech zawarto obietnicę ze strony Partia Pracy iż „podjęte zostaną działania tam, gdzie poprzedni rząd zawiódł” w zakresie ochrony najemców. Polityka w tej kwestii ma zmieniać prawo w zakresie zakazu nieuzasadnionych eksmisji (no-fault evictions).

Dodajmy, iż analiza danych dokonana przez City Hall pokazuje, że w ciągu ostatniego roku liczba eksmisji bez uzasadnienia wzrosła w Londynie aż o 52 proc. To blisko sześciokrotnie więcej niż w pozostałych regionach Anglii i Walii, gdzie liczba takich eksmisji wzrosła o 9 proc. Statystyki pokazują, że w okresie 12 miesięcy, do końca marca 2024 r., w Londynie złożono 11 880 wniosków o eksmisję bez uzasadnienia. Do marca 2023 r. takich wniosków było 7 834.

Teksty tygodnia

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Ubóstwo dzieci w Wielkiej Brytanii osiąga rekordowe rozmiary!

Czy dzieci powinny marzyć o tym, by “znowu spróbować bekonu”? Albo bać się, że w nocy, w drodze do łazienki spotkają ogromnego szczura?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie