Niemcy zachęcają UK do wynegocjowania ulepszonej umowy handlowej po Brexicie

Zaskakujące słowa padły z ust Ministra finansów Niemiec Christiana Lindnera, który zachęcił rząd Wielkiej Brytanii do wynegocjowania z Unią Europejską ulepszonej umowy handlowej. To w zasadzie pierwszy raz, od czasu podpisania umowy handlowej między UE i UK, gdy polityk dużego unijnego kraju powiedział wprost, że Brexit negatywnie odbił się także na gospodarce Wspólnoty.

Unia Europejska chciałaby zacieśnienia współpracy gospodarczej z UK?

W zaskakującym wywiadzie dla stacji BBC Christian Lindner powiedział, że w stosunkach handlowych między Wielką Brytanią i Unią Europejską powinny zostać ograniczone bariery handlowe. Te bowiem przeszkadzają przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. – To jest otwarte zaproszenie dla Wielkiej Brytanii. Jeśli chcecie zintensyfikować swoje stosunki handlowe z UE, zadzwońcie do nas. Naprawdę doceniamy Wielką Brytanię, jej wartości i jej mieszkańców. I naprawdę byłbym zadowolony, gdybyśmy mogli ponownie zintensyfikować [nasze stosunki handlowe] – powiedział minister. I dodał: – Od czasu Brexitu w codziennym funkcjonowaniu niemieckich korporacji pojawiają się nowe przeszkody. Nie sądzę, żeby Wielka Brytania czerpała korzyści z Brexitu.

Niemcy mówią głosem całej Unii Europejskiej?

Wypowiedź Ministra finansów Niemiec jest nieco zaskakująca. Zwłaszcza z uwagi na to, że rzadko kiedy w tej sprawie wypowiadają się politycy poszczególnych krajów. Raczej Unia Europejska mówi tutaj jednym głosem. A ten pochodzi na przykład od jednego z komisarzy. Słowa Lindnera z pewnością wprawią w kłopot wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča, który negocjował umowę handlową dotyczącą Brexitu. Šefčovič dał się już poznać jako osoba, która obrała twardy kurs względem Wielkiej Brytanii. Na przykład komisarz opiera się apelom pochodzącym od firm z branży przemysłu samochodowego w UK i UE dotyczącym zawieszenia na trzy lata ceł na eksport samochodów elektrycznych. Te mają zgodnie z planem wejść w życie w styczniu 2024 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Šefčovič mógłby się tu zgodzić na wprowadzenie rocznego zawieszenia ceł w ramach kompromisu.

Słowa niemieckiego ministra finansów z pewnością natomiast dobrze rokują dla lidera laburzystów Keira Starmera. W końcu to właśnie ten polityk zapowiedział, że po dojściu Partii Pracy do władzy będzie starał się ulepszyć stosunki z UE.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

Teksty tygodnia

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie