Niepełnosprawnemu imigrantowi parokrotnie odmówiono zasiłku

27-letni imigrant jest częściowo niewidomy, stracił słuch w prawym uchu i porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo jego niepełnosprawności wielokrotnie odmówiono mężczyźnie zasiłku.

W Wielkiej Brytanii wielokrotnie odmówiono zasiłku mężczyźnie, który wymaga całodobowej opieki. 27-latek jest niepełnosprawny po wypadku rowerowym, w czasie którego doznał urazu mózgu.

Imigrantowi odmówiono zasiłku

Zgodnie z warunkami przyznanej wizy, Adamowi, który pochodzi z Syrii, ale mieszka w Wielkiej Brytanii od 10 lat, nie przysługuje dostęp do zasiłków. Mężczyzna we wrześniu 2022 roku uległ wypadkowi rowerowemu w Londynie, w wyniku którego doznał trwałego uszkodzenia mózgu.

27-latek jest obecnie częściowo niewidomy, stracił słuch w prawym uchu, nie może się prawidłowo komunikować i wychodzić z domu, chyba że porusza się na wózku inwalidzkim. Jego 32-letnia żona, Layla, desperacko błaga rząd, aby umożliwił jej mężowi dostęp do świadczeń. Sama nie jest w stanie utrzymać ich rodziny.

Jednak mimo próśb Home Office wielokrotnie odmówiło zmiany warunków wizy Adama i umożliwienia mu dostępu do Universal Credit lub innych zasiłków związanych z niepełnosprawnością.

Rodzina z sześciorgiem dzieci

Layla, która jest obywatelką brytyjską, powiedziała, że oprócz opieki nad sześciorgiem dzieci w wieku od roku do 13 lat, jest też pełnoetatową opiekunką męża.

– Może poruszać się po domu, ale nie może wychodzić, chyba że porusza się na wózku inwalidzkim lub hulajnodze. Nie potrafi rozmawiać, nie rozumie pewnych rzeczy. Kiedy mówi, wypowiada przypadkowe słowa – powiedziała Layla.

Dodała także, że po wypadku Adam spędził trzy tygodnie pod aparatem podtrzymującym życie, a później kolejne osiem miesięcy w szpitalu.

– Musiał uczyć się na nowo każdej podstawowej umiejętności. Zapomniał jak posługiwać się językiem angielskim. Nie pamiętał, że przyjechał do Anglii. Nie wiedział, kim jesteśmy. Musieliśmy karmić go jedzeniem dla niemowląt i nauczyć go przeżuwania. To zmieniło nasze życie – dodała kobieta.

Obecnie matka sześciorga dzieci i niepełnosprawnego męża czuje się przytłoczona opieką nad wszystkimi. Mówi, że rodzina ma co jeść tylko dzięki hojności sąsiadów i lokalnego meczetu. Layla dzięki swojemu brytyjskiemu obywatelstwu otrzymuje Universal Credit, PIP i Child Benefit.

Miliony ludzi w Wielkiej Brytanii mają dołączony do wizy zakaz korzystania z funduszy publicznych (NRPF), co naraża ich na ryzyko ubóstwa w przypadku niezdolności do pracy (np. w wyniku choroby lub niepełnosprawności).

W 2023 roku 3511 osób złożyło wnioski o usunięcie tego zakazu dołączonego do wizy. Przy czym około dwie trzecie spraw zakończyło się sukcesem. W lutym 2023 roku sędzia Wysokiego Trybunału orzekł, że pracownicy socjalni Home Office powinni „dokładnie rozważyć” niepełnosprawność danej osoby podczas stosowania NRPF.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie