Niespodziewany spadek cen domów w UK

Niespodziewany zwrot na brytyjskim rynku nieruchomości. Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025. Stało się to wbrew prognozom analityków. Spodziewali się oni wzrostu cen przed podwyżkami kosztów związanych z opłacaniem stamp duty.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadły w zeszłym miesiącu. Obawy dotyczące spowolnienia gospodarczego przeważyły nad spodziewanym napływem ludzi próbujących dokonać zakupów przed zmianami wysokości opłaty stamp duty, jak podaje „Guardian”.

- Advertisement -

Sytuacja na rynku nieruchomości w UK

Średnia cena nieruchomości spadła w lutym o 0,1 proc. w skali miesiąc do miesiąca, jak wynika z analiz banku Halifax. Zatem kupując dom w UK, płacimy średnio 298 602 funty. Spadek cen zaskoczył analityków. Eksperci prognozowali wzrost cen o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 3,1 proc. w ujęciu rocznym. W tym zakresie ceny poszły w górę o 2,9 proc.

Dodajmy, iż wzrost cen na rynku nieruchomości zasadniczo nadal napędzany jest spadającymi stopami procentowymi.

Ile kosztuje kupno domu w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Anglii i Irlandii Północnej musisz zapłacić stamp duty, jeśli zakupiona nieruchomość jest jedynym miejscem zamieszkania i jest warta ponad 250 000 funtów. Dodajmy, iż ten właśnie próg wartości wprowadzono we wrześniu 2022 roku. Od kwietnia 2025 obniży się do poprzednio obowiązującego poziomu, który wynosił 125 000 funtów.

Trzeba jednak dodać, że jeśli kupujesz nieruchomość po raz pierwszy, gdy nabywca jest definiowany, jako first-time buyer, sprawa ma się inaczej. Stamp duty w takim przypadku opłaca się, dopiero gdy wartość kupowanej nieruchomości przekracza 425 000 funtów. Jednak i ten próg zostanie obniżony w przyszłym miesiącu, do 300 000 funtów.

Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025.
Niespodziewany spadek cen domów w UK (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

Ceny domów w UK

– Dane z lutego podkreślają delikatną równowagę na brytyjskim rynku nieruchomości – komentowała Amanda Bryden, szefowa działu kredytów hipotecznych w Halifax, jak cytujemy za „Guardianem”.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Halifax odnotowano dwa miesięczne spadki cen domów – w grudniu nastąpił również spadek o 0,2%.

Podsumowując, Halifax podało, że Irlandia Północna nadal odnotowuje najwyższy wzrost cen w Wielkiej Brytanii. Jest on na poziomie 5,9%. Szkocja odnotowała najszybsze tempo wzrostu cen nieruchomości w ujęciu rocznym od 13 miesięcy, na poziomie 3,8%. Ceny domów w Walii wzrosły o 2,8% w skali roku. W Anglii Yorkshire i Humberside odnotowały najwyższy wzrost spośród wszystkich regionów. Wzrost ten wyniósł 4,1% w ujęciu rocznym.

– Chociaż wzrost cen domów ogólnie zwolnił, aktywność na rynku pozostaje silna i porównywalna do poziomów sprzed pandemii. To świadczy o odporności kupujących, która była widoczna w obliczu wyższych kosztów pożyczek – powiedziała Bryden.

Teksty tygodnia

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie