Nowe zasady dla podróżnych z UK do PL – 14 dni kwarantanny dla niezaszczepionych [AKTUALIZACJA]

Grafiki: GOV.pl

Polski rząd zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla osób podróżujących z krajów non-Schengen. Zaostrzone regulacje będą dotyczyć również osób przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii. Regulacje te wejdą w życie 1 grudnia 2021 roku. Co konkretnie się zmieni?

- Advertisement -

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa polski rząd podjął szereg działań. Przed wszystkim władze RP wprowadziły zakaz lotów do siedmiu państw afrykańskich (to konkretnie Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe) oraz nakaz obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla osób wracających z któregoś z tych krajów. Zmieniają się również regulacje dotyczące przyjazdu do Polski podróżnych spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji. Te właśnie zmiany dotkną Polaków w UK, którzy w najbliższym czasie (po 1 grudnia) planują przyjechać lub przylecieć do PL.

AKTUALIZACJA 07.12.2021, godzina 15:35

Na oficjalnym Facebooku Kancelarii Premiera RP pojawiła się informacja o dalszych zmianach w ramach ograniczeń dla osób podróżujących z krajów spoza strefy Schengen. "Od 15 grudnia obowiązkowe testy przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen, wykonane nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy. Zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku wykonania testu" – jak czytamy. Opublikowano również poniższą grafikę:

W obliczu wątpliwości związanych z typem testu na obecność koronawirusa głos zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. "Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy przylatują spoza stefy Schengen. Mogą być to testy PCR lub antygenowe, są one obecnie równoważne. Będzie obowiązywała także siedmiodniowa kwarantanna. Ósmego dnia trzeba będzie wykonać następny test. Jeśli będzie on negatywny, to taka osoba zostanie zwolniona z kwarantanny. Osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w granicach Unii Europejskiej, będą z tej kwarantanny zwolnieni" – cytujemy wypowedź członka polskiego rządu za "Wprost".

W praktyce zmiana ta oznacza, że osoby zaszczepione przed przylotem do PL będą musiały DODATKOWO okazać test zaświadczający o tym, że nie są zakażeni koronawirusem i będą mogli zostać zwolnieni z kwarantanny (ponieważ znajdują się na liście wyjątków). Wcześniej, wystarczyłby sam certyfikat poświadczający zaszczepienie.

Zasadniczo, wszyscy podróżni niezależnie od środka transportu (zbiorowy i indywidualny oraz przekraczanie granicy pieszo) podlegają 14-dniowej kwarantannie wjazdowej. Istnieje jednak szereg wyjątków od tych restrykcji. Jakie osoby są zwolnienie z obowiązku samoizloacji po przekroczeniu granicy RP?

  • zaszczepieni pełnym cyklem szczepienia (szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy), a od podania ostatniej dawki szczepienia upłynęło 14 dni (liczone od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki). Szczepienie jest poświadczone unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim poświadczającym zaszczepienie. Dodajmy, że samo zaszczepienie nie zwalnia z wykonania testu (PCR lub antygenowego) na 24 godziny przed przekroczeniem granicy.
  • dziećmi do 12 roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19,
  • przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (tzw. ozdrowieńcy), nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP. Ozdrowieńcy muszą okazać dokument potwierdzający przebycie choroby, wystawiony w języku polskim albo w języku angielskim, w tym unijne cyfrowe zaświadczenie COVID,
  • podlegają zwolnieniom wymienionym w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rząd RP wprowadza dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów spoza strefy Schengen

Jakie testy i w jakich terminach trzeba wykonać po przylocie/przyjeździe do Polski? "Podróżni, którym w Polsce została nałożona kwarantanna, będą mogli najwcześniej w 8 dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania w ósmej dobie testu diagnostycznego – nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP" – czytamy na oficjalnych stronach rządowych.

Zgodnie z tym, co podane jest na oficjalnych stronach rządowych, wszystkie obostrzenia związane z pojawieniem się mutacji Omikron obowiązują od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 roku. Nie podano jak te daty mają się do dodatkowego obowiązku testowania obowiązującego od 15 grudnia. Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że "decyzje [w tej kwestii] mogą być podejmowane z dnia na dzień".

Jakie testy są uznawane w Polsce?

Dodajmy w tym miejscu, że w Polsce uznawane są testy zarówno RT-PCR, jak i antygenowe. Nie są one jednak finansowane ze środków publicznych i każdy musi pokryć ich koszt.

Przylot na mniej, niż 24 godziny

Osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy, który potwierdza wylot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu 24 godzin, są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny.

Karta Lokalizacji Podróżnego

Osoba, która przekracza granicę państwową RP samolotem – przed odprawą – wypełnia Kartę Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej, a jeśli nie ma takiej możliwości – w postaci papierowej przekazanej przez personel pokładowy.

Administratorem danych jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny (sanepid) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

PO WSZELKIE DODATKOWE INFORMACJE NA TEN TEMAT ODSYŁAMY NA OFICJALNE STRONY RZĄDOWE

ŹRÓDŁO: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-spoza-strefy-schengen

 

Teksty tygodnia

Zastępca dyrektora w londyńskiej szkole miał romans z uczennicą. Ukrywano to przez 10 lat

Zastępca dyrektora prestiżowej szkoły Godolphin and Latymer, który nawiązał relację seksualną z uczennicą, w końcu poniósł konsekwencje. Mężczyzna przez dziesięć lat unikał odpowiedzialności.

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od czterech lat

Sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza, a bezrobocie w UK jest najwyższe od czterech lat.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie