O ile wzrosła stawka Real Living Wage w październiku 2024?

W dniu 23 października 2024 zmianie uległa stawka Real Living Wage. Realne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik, aby móc się spokojnie utrzymać na Wyspach, wzrosło o 5 proc. w skali Wielkiej Brytanii i o 5,3 proc. w samym Londynie.

Minimalne wynagrodzenie proponowane przez Living Wage Foundation rośnie odpowiednio do 12,60 funta (wzrost o 60 pensów) w UK i do 13,85 funta za godzinę pracy (wzrost o 70 pensów) w Londynie.

O ile wzrośnie stawka Real Living Wage?

Na zmianie stawki wynagrodzenia określanej jako Real Living Wage skorzysta prawie pół miliona pracowników, którzy pozostają zatrudnieni w 14 tysiącach firm funkcjonujących w UK. Pracodawcy ci zgodzili się wypłacać więcej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie określone przez państwo, jako National Living Wage i płacić zgodnie ze stawkami regulowanymi przez Living Wage Foundation. W skali roku osoby, których wynagrodzenie jest równe Real Living Wage zyskają 2262 funty rocznie więcej w Wielkiej Brytanii i 4700 funtów więcej w Londynie.

Najnowsze badania Living Wage Foundation pokazują, że pomimo spadku inflacji wielu z 3,7 mln nisko opłacanych pracowników w UK wciąż zmaga się z kryzysem kosztów utrzymania. Zgodnie z ustaleniami analityków, aż 42% badanych osób zarabiających najniższe możliwe wynagrodzenie w UK, zostaje mniej niż 10 funtów tygodniowo po pokryciu podstawowych wydatków. 39% skorzystało z banku żywności w ciągu ostatniego roku, a 32% opuściło posiłek z ciągu dnia z powodów finansowych.

Po więcej szczegółów dotyczących wzrostu stawki Real Living Wage odsyłamy na oficjalną stronę Living Wage Foundation: https://www.livingwage.org.uk/news/real-living-wage-increases.

Czym jest stawka Real Living Wage?

Zaznaczmy wyraźnie, że Reali Living Wage nie jest tym samym co National Living Wage! National Living Wage to prawnie wiążąca minimalna stawka godzinowa dla wszystkich bez wyjątku pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 23. rok życia.

Z kolei Real Living Wage jest stawką obliczoną na podstawie cen artykułów gospodarstwa domowego oraz cen usług w UK. Według ekspertów Living Wage Foundation taką właśnie pensję powinien mieć pracownik na „najniższej krajowej”, aby móc zaspokoić swoje życiowe potrzeby.

W jakich firmach obowiązuje stawka ustalana przez Living Wage Foundation?

Pomimo wyzwań ekonomicznych, w ciągu ostatnich trzech lat liczba pracodawców, którzy zobowiązali się do płacenia prawdziwej płacy minimalnej, rośnie. Obecnie 1 na 9 pracowników jest zatrudnionych przez akredytowanego pracodawcę zapewniającego płacę minimalną na poziomie Reali Living Wage.

Stawka RLW jest płacona przez 180 firm. Są to między innymi takie przedsiębiorstwa, jak: Aviva, LUSH, Everton Football Club, EDF Energy, Royal Albert Hall, Aston University, ExCel Centre, Burberry, Ikea, KPMG, Oxfam, Nestle, Nationwide, Pieminister, Fred Perry i National Theatre.

Jak wynika szacunków Living Wage Foundation, wciąż około 4,8 miliona brytyjskich pracowników zarabia poniżej poziomu ustalonego przez Real Living Wage.

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie