Najemcy mieszający w Holandii odczują znaczące podwyżki czynszów w przyszłym roku. W 2025 roku osoby mieszkające w „przystępnych cenowo” mieszkaniach będą musiały zmierzyć się z największym wzrostem kosztów w tym względzie, jak wynika z nowych danych rządowych.
O ile więcej w ramach czynszu będą płacić osoby mieszkające w Holandii? Najemcy, którzy mieszkają w nieruchomościach z kontrolowanym czynszem, w których wynosi on od 900 do 1184 euro w tym roku, w przyszłym roku zapłacą 7,7% więcej.
Z kolei korzystający z mieszkań socjalnych muszą liczyć z podwyżką na poziomie 5%, a najemcy droższych nieruchomości zapłacą 4,1% więcej, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „Dutch News”.
O ile podrożeją czynsze w Holandii w przyszłym roku?
Skąd biorą się tez różnice? Odmienne stawki zależą od sposobu obliczania podwyżek czynszu. Ceny mieszkań z kontrolowanym czynszem, ale spoza sektora mieszkań socjalnych, rosną zgodnie ze średnimi wynagrodzeniami, które poszły w górę 6,7% w tym roku. Wynajmujący mogą dodać do tej stopy 1% więcej, stąd maksymalny wzrost wynosi 7,7%.
Z kolei ceny nieruchomości bez kontrolowanego czynszu mogą wzrosnąć zgodnie z płacami lub inflacją, w zależności od tego, która wartość jest niższa, znów – plus dodatkowy 1%. W tym roku inflację wyniosła 3,1%, co daje maksymalny wzrost wysokości czynszu na poziomie 4,1%.
Zmiany zasad ustalania wysokości czynszów
W przypadku mieszkań socjalnych, których koszt w 2025 roku będzie niższy niż 900 euro, obliczenia są znów inne. Podwyżki wyniosą maksymalnie 5%, jak zdecydowali urzędnicy na szczycie mieszkaniowym. Ta liczba obejmuje również czynsz za pokoje w nieruchomościach współdzielonych.
Warto dodać, że już wkrótce zasady ustalania wysokości czynszu na kolejny rok ulegną zmianie. Od 2026 maksymalny roczny wzrost czynszu będzie powiązany ze średnią inflacją z trzech ostatnich lat. Zasady te będą regulowane ustawowo. W rezultacie wzrost czynszu będzie się mniej zmieniał w ciągu roku.