Ofgem podjął decyzję w sprawie nowego pułapu cenowego. Zgodnie z nią – typowe roczne rachunki za energię w przeciętnym gospodarstwie domowym od października wzrosną o 149 funtów rocznie.
Mieszkańcy Wysp, którzy zużywają przeciętną ilość gazu i energii elektrycznej, muszą przygotować się na wzrost rachunków do 1717 funtów rocznie. Jest to podwyżka o 10 proc. w porównaniu z obecnymi cenami.
Rachunki za energię wzrosną od października
Organ regulacyjny Ofgem ustalił nowy limit cenowy za każdą jednostkę gazu i energii elektrycznej zużywanej w 28 milionach domów w Anglii, Walii i Szkocji. Mimo że nowe ceny będą niższe niż ubiegłej zimy (o około 117 funtów rocznie), to odczujemy ich podwyżkę w porównaniu z cenami obecnymi.
Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych zapłacą nieco mniej niż gospodarstwa korzystające z polecenia zapłaty. A typowy rachunek wyniesie po podwyżce 1669 funtów rocznie.
Wzrost rachunków wynika z wycofania się rządu z części programów dotyczących wsparcia dla mieszkańców Wysp pokryciu kosztów energii. Laburzyści ogłosili w ubiegłym miesiącu ograniczenie dostępności do Winter Fuel Payment dla 10 mln emerytów w Anglii i Walii.
Pomoc dla gospodarstw domowych
W kwietniu i lipcu tego roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen energii. Jednak w październiku, tuż przed zimą, wzrosną one znowu o około 12 funtów miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego.
Podwyżka pułapu cenowego dokonana przez Ofgem spowodowana jest wyższymi cenami energii na międzynarodowym rynku. Te z kolei związane są z rosnącymi napięciami geopolitycznymi. A także ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które napędzają popyt na gaz.
Natomiast analitycy twierdzą, że w styczniu przyszłego roku prawdopodobna jest kolejna podwyżka cen. Co ciekawe – regulator cen energii rozważa reformę obecnego systemu.
Miatta Fahnbulleh, minister ds. energii, zaprosiła dostawców energii do wspólnych rozmów 28 sierpnia. Celem spotkania będzie omówienie wsparcia dla osób najbiedniejszych. Niektóre gospodarstwa domowe są już zadłużone u swoich dostawców. A niebawem będą musiały zmierzyć się z podwyżkami cen w okresie poprzedzającym zimę.