Ogólnokrajowy strajk kolejarzy i firm autobusowych sparaliżował Holandię

W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych, w ruch na holenderskich drogach uderzył protest pracowników Nederlandse Spoorwegen i regionalnych firm transportowych. Strajk miał miejsce od 4 do 8 rano. Dotyczył całego kraju. Pasażerom poradzono, aby dziś w godzinach porannych unikać poruszania się pociągami i autobusami.

11 września 2024 roku w Holandii miał miejsce ogólnokrajowy strajk pracowników transportu publicznego. Miał on miejsce od godziny 4:00 do 8:00 rano, a zatem pracownicy NS i regionalnych firm transportowych zakończyli akcję protestacyjną jeszcze przed porannymi godzinami szczytu, gdy ludzie dojeżdżają do pracy.

Na szczęście, w tym przypadku nie można pisać o tym, że strajk spowodował paraliż dróg w Holandii.

Co wydarzyło się na holenderskich drogach?

Przed rozpoczęciem akcji protestacyjnej NS zaleciło podróżnym przełożenie zaplanowanych podróży lub skorzystanie z alternatywnej formy transportu. Holenderska spółka kolejowa nie organizowała autobusów zastępczych. Z prostej przyczyny – nie wystarczyłoby ich, aby przewieźć wszystkich podróżnych, których dotknęła akcja protestacyjna.

Jak podaje serwis informacyjny „NL Times”, pracownicy firm Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz i Transdev, do których należą również marki Connexxion i Hermes, również strajkowali dziś rano, więc te autobusy i pociągi nie kursowały.

Dodajmy, że w ramach wyjątku w godzinach akcji protestacyjnej między Amsterdam Central Station a Schiphol normalnie kursowały pociągi. Władze stołecznego lotniska zwróciły się do sądu o gwarancje w tej kwestii. Udało się ją uzyskać, ale zmniejszono liczbę porannych połączeń z portem lotniczym.

Co było przyczyną strajku?

Pracownicy transportu publicznego strajkują w sprawie zmian w programie wcześniejszych emerytur. Dla osób wykonujących zawody wymagające wysiłku fizycznego wygasa on w przyszłym roku. Związki zawodowe od miesięcy walczą o wydłużenie go lub zastąpienie innym programem.

Minister ds. społecznych i zatrudnienia Eddy van Hijum złożył propozycję w zeszłym tygodniu, ale według związków zawodowych jest ona nadal zbyt odległa od ich żądań.

Przeczytaj także

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport