piątek, 20 września, 2024

Panseksualizm – tam, gdzie płeć nie ma znaczenia

Dziś niemal wszystko ma swoją nazwę, a my łatwo dajemy się zaszufladkować w jakiejś kategorii. Panseksualiści unikają etykietek w kwestii życia miłosnego. Czym charakteryzuje się ta orientacja?

Wydaje ci się, że nasz świat łatwo podzielić na ludzi hetero, homo i bi? Nic bardziej mylnego. Żyjemy w czasach, w których dominuje indywidualizm, a zatomizowane społeczeństwo pozbywa się mocniejszych więzi i nie chce dać się zaszufladkować i jednoznacznie skategoryzować. Wydaje się, że z takiej właśnie potrzeby powstał panseksualizm. Choć możecie słyszeć to słowo po raz pierwszy, to samo zjawisko wydaje się być całkiem powszechne.

Co to jest panseksualizm?

Zadajesz sobie pytanie, o co chodzi w panseksualizmie? Słowo, które najlepiej opisywałoby tę orientację to „płynność”. To pogląd, który oznacza, że ludzki potencjał może być skierowany na każdego. Panseksualizm to orientacja seksualna, w której osoba odczuwa pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do innych osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej. Oznacza to, że płeć nie jest czynnikiem determinującym ich atrakcyjność.

Czym się różni panseksualizm od biseksualizmu?

W odróżnieniu od biseksualizmu, gdzie pociąg ogranicza się zazwyczaj do dwóch płci (mężczyzn i kobiet), panseksualiści nie kierują się płcią w swoich uczuciach. Dla nich liczy się przede wszystkim osobowość, charakter i indywidualne cechy danej osoby. Można to określić jako „ślepotę na płeć” – panseksualista zakochuje się w człowieku, a nie w jego płci.

Warto zaznaczyć, że panseksualizm nie oznacza pociągu do wszystkich osób bez wyjątku. Osoby panseksualne, tak jak każdy człowiek, mają swoje preferencje i typy w kwestii atrakcyjności.

Istnieje też szersze rozumienie panseksualizmu, które obejmuje nie tylko pociąg do ludzi, ale również do zwierząt, przedmiotów, a nawet idei. Jednak w kontekście orientacji seksualnej najczęściej używa się go w węższym znaczeniu, odnoszącym się do relacji międzyludzkich.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?