Polacy w UK przysyłają coraz mniej pieniędzy do swojej ojczyzny

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii przysyłają coraz mniej pieniędzy do swojej ojczyzny – tak wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski.

W pierwszym kwartale tego roku Polacy pracujący za granicą przesłali do kraju 3,7 miliarda złotych. Jak czytamy na łamach "Gazety Prawnej" to aż o 204 milion mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jak się okazuje za ten spadek są odpowiedzialni głównie ci, którzy mieszkają i pracują w UK. Według wyliczeń NBP przetransferowali oni z Wysp do Polski 827 mln zł. W zeszłym roku kwota ta była znacznie większa i wynosiła aż 993 miliony PLN! Mamy więc do czynienia ze spadkiem na poziomie 166 milionów, co stanowi aż 83% rzeczonego spadku w przelewach do Polski.

- Advertisement -

Ludzie nie chcą już pracować w UK – co jest tego powodem?

Czym ten trend został spowodowany? Specjaliści z "Gazety Prawnej" nie mają najmniejszych wątpliwości, że głównym powodem jest Brexit, który przełożył się zarówno na osłabienie kursu funta. Dodajmy, że już od jakiegoś czasu zarobki na Wyspach nie są już tak wysokie, jak były jeszcze kilka lat temu, a Polacy coraz częściej wybierają emigracją do Niemiec.

"To przede wszystkim efekt tego, że coraz mniej Polaków wyjeżdża za pracą do Wielkiej Brytanii – w związku z brexitem. Także dlatego, że przy rekordowo niskim bezrobociu o płatne zajęcie nie jest już u nas trudno. Ponadto płace dość szybko rosną, co zniechęca do emigracji" – komentowała dla "GP" Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP.

 

 

Polacy i inni unijny imigranci wyjechali po referendum brexitowym z Irlandii Północnej – Specjaliści wieszczą kryzys

Coraz częściej mamy również do czynienia z sytuacją, w której Polacy decydują się zostać na dłużej w UK. Coraz rzadziej przyjeżdżamy na saksy do Wielkiej Brytanii żyjąc skromnie, oszczędzając i myśląc o powrocie do swojej ojczyzny.

Jak można wyczytać w danych udostępnionych przez NBS najwięcej pieniędzy do Polski płynie z Niemiec – 1,3 miliarda złotych nad Wisłę przelali pracujący za naszą zachodnią granicą.  Choć w Niemczech naszych rodaków pracuje około 100 tysięcy mniej, to zarabiają więcej i więcej mogą przesłać do kraju.

 

Teksty tygodnia

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie