Praca za granicą bez języka: czy to możliwe?

Wiele osób marzy o wyjeździe za granicę i zarobieniu większych pieniędzy, ale obawia się bariery językowej. Brak znajomości języka lub brak wiary w swoje umiejętności powoduje, że rezygnują z wyjazdu. Czy warto wyjechać do pracy za granicę pomimo strachu przed nieporozumieniami i problemami w komunikacji?

Czy da się wyjechać za granicę bez znajomości języka?

Odpowiedź brzmi: tak! Istnieje wiele możliwości pracy za granicą bez znajomości języka obcego. Jest wiele sektorów, w których znajomość języka nie jest konieczna lub nie jest dużym utrudnieniem dla pracodawcy. Przede wszystkim tam gdzie praca jest głównie fizyczna, pracodawcy liczą się z brakami komunikacyjnymi. Z racji tego, że szczególnie przy pracach sezonowych większość zatrudnionych osób słabo mówi w lokalnym języku, firmy mają strategie radzenia sobie w takich sytuacjach. Posiadają tłumaczenia, bądź tłumaczy i uproszczone przedstawienia przepisów lub zasad panujących w danym miejscu.

  • Budownictwo: praca na budowach, remontach, przy wykończeniach wnętrz
  • Rolnictwo: zbiory owoców i warzyw, pielęgnacja roślin, hodowla zwierząt
  • Produkcja: praca przy taśmie montażowej, pakowanie, kontrola jakości
  • Usługi: sprzątanie, opieka nad osobami starszymi, praca w gastronomii

Gdzie najlepiej jechać, jeśli nie zna się żadnego obcego języka?

Kierunki, w których bez problemu znajdziesz pracę bez języka obcego to przede wszystkim:

  • Niemcy: duża liczba Polaków mieszka i pracuje w Niemczech, co ułatwia adaptację. Istnieje również wiele firm i agencji pośrednictwa pracy specjalizujących się w rekrutacji Polaków. Firmy posiadają tłumaczenia dokumentów, zasad oraz pracowników mówiących po polsku, którzy wdrażają nowo zatrudnione osoby.
  • Holandia: popularny kierunek ze względu na wysokie płace i dobre warunki pracy także dla osób bez języka. Kraj otwarty na osoby bez znajomości języka. W szeroko rozumianym sektorze rolniczym jest duże zapotrzebowanie na pracowników. Także w opiece.
  • Wielka Brytania: mimo Brexitu, Polacy nadal chętnie wyjeżdżają do UK w poszukiwaniu pracy, chociaż możliwość znalezienia zatrudnienia bez settled status jest już bardzo ograniczona.
  • Irlandia: charakteryzuje ją duża Polonia oraz przyjazny język angielski. Prace fizyczne są dostępne dla osób bez znajomości języka.

Gdzie pojechać, jeśli zna się tylko angielski?

Znajomość angielskiego otwiera znacznie szersze możliwości wyjazdu. Możesz szukać pracy w większości krajów Europy Zachodniej, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii. Dzięki znajomości języka, można liczyć na pracę w takich branżach jak:

  • Turystyka: praca w hotelach, restauracjach, barach, biurach podróży
  • IT: praca jako programista, tester, grafik komputerowy
  • Handel: praca w sklepach, magazynach, centrach dystrybucyjnych
  • Biuro: praca jako sekretarka, asystentka, tłumacz

Jakie trudności czekają osobę, która jedzie do pracy za granicę bez znajomości języka?

Brak znajomości języka ogólnie utrudnia życie w danym kraju. Nie da się skutecznie porozumieć z innymi ani zrozumieć tekstów pisanych. Jednak znając trudności, można się do nich przygotować przed wyjazdem.

  • Poszukiwanie pracy: będziesz ograniczony do ofert dla osób bez języka lub z angielskim na poziomie podstawowym. Oferty może być ciężko wyszukać ze względu na brak znajomości języka. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć pracę z agencją z Polski lub polskojęzyczną, jeszcze przed wyjazdem, aby wszystkie szczegóły ustalić w znanym dobrze języku i uniknąć nieporozumień. Będąc już na miejscu i mając pracę, z czasem można zacząć szukać innych ofert.
  • Komunikacja: mogą pojawić się problemy z porozumieniem się z pracodawcą, współpracownikami. Najlepiej wyjechać z kimś kto zna jakikolwiek język obcy lub przygotować sobie apki tłumaczące. Tutaj z pomocą przychodzi także polska agencja pracy – zazwyczaj wysyła do danego pracodawcy więcej osób, więc są szanse, że ktoś będzie znał lepiej język.
  • Adaptacja: życie w obcym kraju bez znajomości języka może być trudne i frustrujące, ponieważ nie można zrozumieć wielu informacji w otoczeniu – od komunikatów na dworcach, w sklepach, po codzienne sprawy. Trudno jest zgłosić awarię czegoś w mieszkaniu, iść do lekarza czy rozmawiać z pracodawcą. Na szczęście dziś można wiele informacji wyszukać poprzez internet, a także od razu przetłumaczyć np. za pomocą aplikacji w komórce.

Jak jeszcze można sobie pomóc?

  • Nauka języka: nawet podstawowa znajomość języka obcego ułatwi życie i pracę za granicą. Warto poznać podstawowe słowa i zwroty.
  • Konto bankowe i dokumenty: warto przed wyjazdem ustalić czy niezbędne będzie lokalne konto bankowe i jeśli tak to jak je założyć oraz czy będą potrzebne tłumaczenia dokumentów. Warto to przygotować przed wyjazdem.
  • Skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy: agencja może pomóc w znalezieniu pracy i załatwieniu formalności, a także w poznaniu innych Polaków jadących do pracy w to samo miejsce. W razie problemów z pracodawcą, można się do niej zwrócić o pomoc.
  • Ubezpieczenie zdrowotne: warto sprawdzić na jakich zasadach będziemy ubezpieczeni w nowym kraju i jakie świadczenia są tam bezpłatne a jakie płatne (w obrębie UE, podejmując pracę w innym kraju podlegamy pod ubezpieczenie tak jak obywatele tego kraju, co oznacza, że jeśli jakaś procedura w tym kraju jest płatna to nas to też dotyczy). Należy też mieć ze sobą kartę EKUZ.
  • Dołączenie do Polonii: kontakt z innymi Polakami, zakupy w polskim sklepie, mogą ułatwić adaptację. Na grupach polonijnych można uzyskać wiele praktycznych informacji, istotnych dla Polaków wyjeżdżających do danego kraju.

Wyjazd do pracy za granicę to duże wyzwanie, ale również szansa na zarobek i rozwój. Odpowiednio się przygotowując bez problemu można wyjechać bez znajomości języka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Huragan Bert uderzy w Wyspy. Wydano ostrzeżenia na weekend

Po tygodniu, w którym arktyczne wiatry, śnieg i oblodzenia ogarnęły Wielką Brytanię, w weekend Wyspy nawiedzi huragan Bert.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Szukasz pracy? Na lotnisku w Dublinie zatrudnią 100 ochroniarzy

Lotnisko w Dublinie ogłosiło plany związane z zatrudnieniem do 100 nowych funkcjonariuszy ochrony w ciągu najbliższych miesięcy.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport