Ptasia grypa w Szkocji. Farmerzy wybili 40,000 kur

Przypadek zakażenia drobiu śmiertelnym wirusem ptasiej grypy H5N1 odkryty został w szkockiej fermie w Craigie w Five. W obawie przed epidemią wybitych zostało już 40 tysięcy kur.

Poza likwidacją hodowli kontrolerzy ze służb weterynaryjnych Wielkiej Brytanii zarządzili też wycofanie partii jajek i mięsa. Zbadają też dokąd trafiał obornik z farmy, na której wykryty został wirus H5N1. Szefowie szkockiej szłużby zdrowia utrzymują, że zagrożenie dla zdrowia ludzi jest minimalne.

- Advertisement -

Sheila Voas, główny lekarz weterynarii Szkocji, zapewnia, że odkryty wirus to bardzo łagodny szczep. Taki sam jak i wystąpił w Europie kilka razy w ciągu ostatnich miesięcy. W ubiegłym roku w UK znaleziony został u trzech osób, których choroba przebiegła bez zagrożenia życia.

– Wszystkie dowody wskazują, że mamy do tej pory do czynienia z bardzo łagodną formą wirusa ptasiej grypy  H5N1 – mówi Sheila Voas. – Nie jest to szczep, który spowodował wielką epidemię i wiele zgonów w Azji i północnej Afryce. Prowadzimy dalsze badania, by to potwierdzić.

Władze zapewniają, że sprzedawane mięso kurczaków i jajka są nadal bezpieczne. Minister Richard Lochhead, odpowiadający w szkockim rządzie za sprawy wsi, dodaje, że służby weterynaryjne robią wszystko, by zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby poza farmę w Craigie.

W lipcu 2015 roku około 170 tysięcy kuczaków z farmy w Lancashire zostało poddanych ubojowi aby zatrzymać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA) uznał, że znaleziony tam szczep wirusa H7N7 był „wysoce zjadliwy”.

Po stwierdzeniu tego przypadku wokół gospodarstwa nadzór weterynaryjny wprowadził 10-kilometrową strefę nadzoru i wewnętrzną strefę ochronną o promieniu trzech kilometrów.

Po stwierdzeniu tego przypadku wokół gospodarstwa nadzór weterynaryjny wprowadził 10-kilometrową strefę nadzoru i wewnętrzną strefę ochronną o promieniu trzech kilometrów.

Teksty tygodnia

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Dramatyczny lot z Poznania do Londynu. Awaryjne lądowanie i ewakuacja ponad 200 pasażerów

Niedzielny lot linii Wizz Air z Poznania do Londynu zakończył się niespodziewanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Piloci zmuszeni byli lądować awaryjnie z powodu pojawienia się dymu w kokpicie.

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie