czwartek, 19 września, 2024

Renegocjacje umowy brexitowej uratują brytyjską gospodarkę?

Renegocjacja umowy brexitowej może mieć duży pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę – twierdzą eksperci z National Institute of Economic and Social Research (NIESR).

Jak podał Krajowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) – „niepewność związana z Brexitem” wraz ze skutkami lockdownów i pandemii doprowadziła do opóźnień w rozwoju gospodarczym i produktywności w Wielkiej Brytanii.

Renegocjacje umowy brexitowej

Według think tanku Brexit przyczynił się do utraty zaufania do Wielkiej Brytanii jako docelowego miejsca inwestycji. Dlatego renegocjacje umowy brexitowej, która uznawana jest za „wadliwą”, napawają optymizmem.

Proces renegocjacji rozpoczął już Keir Starmer wraz ze swoim nowym ministrem ds. europejskich, Nickiem Thomasem-Symondsem.

Warto wspomnieć, że wprawdzie renegocjacja umowy brexitowej została przyjęta z zadowoleniem, jednak NIESR zakwestionował ogólną strategię rządu Starmera. Szczególnie tę dotyczącą anulowania projektów dotyczących infrastruktury, które pobudziły wzrost gospodarczy.

Instytut podał także w wątpliwość to, czy kanclerz skarbu, Rachel Reeves będzie w stanie osiągnąć wyznaczone Wielkiej Brytanii cele w kwestii wzrostu gospodarczego. NIESR zauważył, że ogólnie produktywność w kraju znajduje się w stagnacji. A „niepewność dotycząca Brexitu” przyczyniła się do jej realnego spadku w takich regionach jak Midlands i południowy-wschód kraju.

Z raportu sporządzonego przez NIESR wynika, że od czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej zaufanie do UK spadło. Także ze względu na wątpliwe wyniki dotyczące realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, takich jak High Speed 2. Rząd Rishi Sunaka anulował dużą część tego projektu.

Nadzieja na odwrócenie złej passy

Niekorzystną sytuację mogą odwrócić właśnie renegocjacje umowy brexitowej. Stephen Millard z NIESR powiedział:

– Jeśli renegocjacje pójdą w kierunku ułatwienia handlu w porównaniu z obecną sytuacją… Jeśli w wyniku renegocjacji uda się to osiągnąć, będzie to z pewnością pozytywne. Zwiększenie możliwości handlowych z UE sprawi, że będziemy lepszym i atrakcyjniejszym miejscem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. A Wielka Brytania stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem dla biznesu.

– Najgorszą stroną Brexitu jest to, że ograniczył on możliwości przedsiębiorstw w kwestii rozwoju handlowego i zwiększenia produktywności. Jeśli więc rząd mógłby zrobić jedną rzecz, która miałaby poważny wpływ na wzrost gospodarczy, to moim zdaniem próba przybliżenia nas do Europy byłaby zdecydowanie najlepsza – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.