piątek, 20 września, 2024

Rząd chce zaostrzyć wydawanie zwolnień lekarskich. By więcej osób zostało w pracy

Rząd planuje zdecydowane zaostrzenie przepisów dotyczących wydawania zwolnień lekarskich. Obecnie, według rządzących, lekarze przyznają je niemal automatycznie. A chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności leczyć ludzi potrzebujących pomocy, a nie uznawać ich od razu za niezdolnych do pracy.

Będzie trudniej o zwolnienie lekarskie w UK?

Minister ds. Pracy i Emerytur Mel Stride wespół z Ministrem Zdrowia Steve’m Barclay’em chcą ograniczyć branie przez pracowników zwolnień lekarskich. A tym samym chcą ograniczyć koszty, jakie z tytułu tych zwolnień ponosi całe społeczeństwo. Na niedawnym zjeździe Partii Konserwatywnej w Manchesterze Mel Stride ujawnił, że lekarze pierwszego kontaktu wypisują swoim pacjentom zwolnienie lekarskie w aż 90 proc. przypadków. Większość GP’s uznaje pacjentów za „niezdolnych do jakiejkolwiek pracy” z uwagi na „brak czasu”, by bliżej zająć się każdym z nich. Obecnie lekarze pierwszego kontaktu mogą zaklasyfikować swoich pacjentów do dwóch grup. Albo jako osoby niezdolne do pracy, albo jako osoby potencjalnie zdolne do wykonywania swoich obowiązków, ale pod warunkiem, że wprowadzone zostałyby pewne zmiany. Do tych ostatnich należą m.in. bardziej elastyczne godziny pracy lub zmiana charakteru/ilości obowiązków.

Rządzący zwracają jednak uwagę na to, że wielu lekarzy pierwszego kontaktu nie ma zwyczajnie czasu na to, żeby nakreślić zmiany, które pozwoliłyby pracownikowi nadal wykonywać swoje obowiązki. Znacznie łatwiej i szybciej jest im po prostu uznać, że ich pacjenci do pracy w danym momencie zdolni nie są.

Pracownikom potrzebna jest kompleksowa pomoc

Mel Stride nie ma wątpliwości, że wiele można zmienić, by zatrzymać ludzi w pracy. – Chcę to zmienić. Chcę zmienić to w taki sposób, aby osoba, która przychodzi [do lekarza], a której można pomóc, mogła osiągnąć jakieś porozumienie. By otrzymała wsparcie zdrowotne oraz wsparcie doradcy ds. pracy. W tym konkretnym momencie. I by nie trzeba było kontynuować tej utartej ścieżki – zaznaczył minister.

Partia Konserwatywna chce, by przy wydawaniu zaświadczenia o zdolności lub braku zdolności pracownika do pracy brał udział najbardziej odpowiedni specjalista. Lekarz lub urzędnik. Może to być m.in. specjalista medycyny pracy lub specjalista ds. zdrowia psychicznego, doradca zawodowy w Jobcentre lub tzw. doradca życiowy, który pomógłby się pracownikowi uporać chociażby z długami.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?