Setki ludzi straciły pracę w Szkocji. Upadł jeden z największych producentów ryb i owoców morza w Wielkiej Brytanii

Fot. Getty

Majątek jednego z największych przetwórców ryb i owoców morza w Szkocji przeszedł pod zarząd sądu. Upadłość przedsiębiorstwa oznacza utratę pracy dla setek ludzi. 

- Advertisement -

Jeden z największych producentów i przetwórców ryb i owoców morza w Wielkiej Brytanii – Dawnfresh, znalazł się pod zarządem sądu. Zarządcy zostali wyznaczeni do Dawnfresh Holdings, Dawnfresh Seafoods i RR Spink & Sons (Arbroath). Przedsiębiorstwo z siedzibą w Uddingston (niedaleko Glasgow), założone zostało w 1973 roku i prowadziło ostatnio siedem farm rybnych w Szkocji i Irlandii Północnej, a także zakłady produkcyjne i przetwórcze w Uddingston i Arbroath. W zakładach firmy przetwarzano 10 000 ton ryb i owoców morza rocznie, oferując 350 linii produktowych. Teraz jednak zakład w Uddingston został zamknięty w trybie natychmiastowym z uwagi na poważne problemy z przepływami pieniężnymi, będącymi wynikiem m.in. rosnących kosztów produkcji. 

Setki osób straciły pracę

Na skutek upadłości zakładu w Uddingston pracę straci 200 osób, z tym że 77 pracowników pomoże jeszcze w procesie jego likwidacji. Utrzymanych zostanie natomiast 249 miejsc pracy w zakładzie w Arbroath, po tym, jak zakład został sprzedany firmie Lossie Seafoods Limited, spółce zależnej Associated Seafoods Limited. Wciąż natomiast działa jeszcze spółka zależna Dawnfresh Farming Ltd, która prowadzi handel pomimo niewypłacalności. Spółka ta również jest wystawiona na sprzedaż. 

– Dawnfresh to znana i ceniona firma z sektora ryb i owoców morza, z długą tradycją w zakresie dostarczania innowacyjnych produktów szerokiej bazie klientów. Niestety firma nie była w stanie przezwyciężyć bardzo poważnych problemów finansowych w zakładzie w Uddingston, ale cieszymy się, że zapewniliśmy szybką sprzedaż obiektu w Arbroath w ramach umowy, która pozwoli również zachować znaczne zatrudnienie w mieście. Skupiamy się teraz na znalezieniu nabywcy dla branży rolniczej – zaznaczył Callum Carmichael z FRP.
 

Teksty tygodnia

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie