Skutki Brexitu coraz bardziej widoczne: Transport drogowy między Wielką Brytanią i UE spadł o blisko 40 proc.!

Fot. Getty

Najnowsze dane pokazują, że transport drogowy między Wielką Brytanią i UE zmniejszył się o blisko 40 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Coraz więcej przewoźników odmawia też zabierania ładunków z państw UE do Wielkiej Brytanii, ponieważ transport na Wyspy jest teraz mniej opłacalny. 

- Advertisement -

Z danych zebranych przez Transporeon (unijną platformę, na której prezentowane są dane z zakresu logistyki) wynika, że w trzecim tygodniu stycznia tego roku transport drogowy między Wielką Brytanią i UE zmniejszył się w porównaniu do zeszłego roku o 38 proc.! Podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, czyli w zakresie transportu towarów do Wielkiej Brytanii, gdzie coraz więcej przewoźników uznaje go za znacznie mniej opłacalny. Najnowsze statystyki pokazują, że z odmową przewiezienia towarów do UK spotkało się dwukrotnie więcej firm we Francji, niż w trzecim kwartale 2020. Problemem są zresztą nie tylko pobrexitowe kontrole graniczne i celne, ale także kontrole nałożone z powodu epidemii koronawirusa. I, jak mówi dyrektor Transporeon, Stephan Sieber, coraz częstszemu odmawianiu przez przewoźników transportu towarów przez kanał La Manche trudno się dziwić, ponieważ „wskaźniki odrzuceń rosną i są wyższe niż zwykle”, a tylko w zeszłym tygodniu „na niektórych pasach co piąty zakontraktowany ładunek nie został przepuszczony”. 

 

 

 

Ciężarówki wiozą „świeże powietrze”

Niestety wzmożone kontrole na granicach sprawiają, że ciężarówki wracające z UK do UE jadą zupełnie puste. „Od 40 do 50 proc. ciężarówek wracających do UE przez Dover przewozi tylko świeże powietrze – podczas gdy normalnie poziom ten wynosi od 15 do 18 proc.” – czytamy w komunikacie brytyjskiego stowarzyszenia Road Haulage Association. Natomiast Stephan Sieber z  Transporeon dodaje, że sytuacja w transporcie drogowym między Wielką Brytanią i UE pokazuje tylko, jak firmy spedycyjne nie są przygotowane na pobrexitową biurokrację i jak niepewne są w swoich poczynaniach, jeśli wolą wysyłać w drogę powrotną puste ciężarówki.  

Teksty tygodnia

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie