piątek, 20 września, 2024

Sprawa morderstwa Polaka w Londynie została wyjaśniona po 39 latach. Sprawcę skazano na dożywocie

Po prawie 40 latach sprawiedliwości stało się wreszcie zadość. W dniu wczorajszym, w piątek 8 grudnia 2023 roku przed sądem Old Bailey na dożywocie został skazany 64-letni Paul Bryan, który w 1984 roku zamordował w Londynie polskiego imigranta.

Przez 39 lat Paulowi Bryanowi udawało się unikać wymiaru sprawiedliwości dzięki temu, że „przejął” tożsamość innej, zmarłej osoby o dokładnie takim samym imieniu i nazwisku. Morderca Polaka przyjął tożsamość zmarłego Walijczyka, a następnie rozpoczął nowe życie w Portugalii, na Krecie, w Hiszpanii i we Francji.

Zbrodnia sprzed czterech dekad

Sprawca miał zaledwie 22 lata, gdy w lutym 1984 roku zadźgał nożem 62-letniego imigranta z Polski w południowej części Londynu. Najbardziej prawdopodobnym motywem tej zbrodni był rabunek. Mieszkający w brytyjskiej stolicy 62-letni Roman Szalajko był znanym hazardzistą. Przestępca założył, że musi trzymać w swoim domu przy Seaton Close w Kennington duże sumy pieniędzy. Tę teorię potwierdzają ślady pozostawione na miejscu zbrodni. Sprawca miał wyraźnie czegoś szukać w domu swojej ofiary.

Pierwotnie, funkcjonariusze Met Police zamknęli śledztwo pod koniec roku 1984. Wówczas nie udało się ustalić nic, co pomogłyby trafić na trop zabójcy Polaka.

Jak udało się wpaść na trop?

Do sprawy wrócono po wielu latach. Zrobiono to w 2013 roku, w ramach przeglądu nierozwiązanych spraw z przeszłości. Wówczas udało się odkryć, że odciski palców sprawcy na butelce pasują do odcisków znajdujących się w policyjnej bazie danych. Był jednak pewien problem. Według oficjalnych zapisów Paul Bryan miała po prostu… zniknąć. Policja nie była w stanie go odnaleźć.

Następnie, w dekadę potem odkryto, że DNA ze szczotki do włosów zmarłej matki Bryana pasuje do śladów na kamizelce i kępce włosów ofiary. Sierżant Scotland Yardu Quinn Cutler w końcu wyśledził oskarżonego i udało mu się go aresztować go w Stansted w hrabstwie Essex, gdy w listopadzie ubiegłego roku wysiadał z samolotu lecącego z Portugalii.

Sprawa morderstwa Polaka wyjaśniona, sprawca ukarany

Obecnie 62-letni mężczyzna pochodzący z Hammersmith przed obliczem sądu w Old Bailey został uznany za winnego morderstwa. Skazano go na wyrok dożywocia, bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 24 lat

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?