Supermarkety będą korzystać z systemów rozpoznawania twarzy

Brytyjskie sieci supermarketów, w tym Tesco, Sainsbury’s i Waitrose, mają zainwestować w systemy rozpoznawania twarz, aby z zapobiec pladze kradzieży w ich sklepach.

Według doniesień brytyjskich mediów, dziesięciu sprzedawców detalicznych działających na terenie Wielkiej Brytanii weźmie udział w programie o nazwie „Projekt Pegasus”. Ma on na celu zwalczanie gangów zajmujących się kradzieżami w sklepach. Niektóre z największych supermarketów w Wielkiej Brytanii zgodziły się na wdrożenie nowej technologii skanowania twarzy w celu zwalczania zjawiska „shopliftingu”. W jaki sposób będzie to wyglądało?

Jak wynika z doniesień dziennikarzy „Timesa”, w ramach tej inicjatywy współpracować będą między innymi John Lewis, Co-op, Waitrose, Next, Tesco i Sainsbury’s. Władze tych detalistów zgodziły się zainwestować 600 tysięcy funtów w tym zakresie.

Jakie plany mają supermarkety w UK?

Jak podaje brytyjska prasa, policja na Wyspach będzie przeglądać dane z kamer CCTV złodziei sklepowych z supermarketów za pośrednictwem krajowej bazy danych. Wykorzystanie przy tym nowoczesnych technologii rozpoznawania twarzy ma umożliwić identyfikację podejrzanych, a w efekcie rozbicie gangów zajmujących się okradaniem sklepów.

Według doniesień ministrowie spotkali się w czwartek z szefami policji oraz przedstawicielami głównych supermarketów i sprzedawców detalicznych, aby opracować plany zwalczania złodziei sklepowych, działających na szeroką skalę.

Czy technologia rozpoznawania twarzy pomoże w walce ze złodziejami?

Minister Chris Philp dał szefom policji od sześciu do ośmiu tygodni na sporządzenie docelowej listy złodziei sklepowych. Utworzona w ten sposób krajowa baza danych zostanie udostępniona sprzedawcom detalicznym, supermarketom i policji w całym kraju. Władze w ten sposób chcą wdrożyć politykę „zerowej tolerancji” wobec kradzieży dokonywanych w sklepach.

Według ONS odnotowało 24% wzrost liczby przestępstw związanych z kradzieżami w sklepach w Anglii i Walii w ciągu ostatniego roku. Wzrost tej przestępczości powiązano z rosnącymi kosztami życia.

Ministrowie rządu Partii Konserwatywnej twierdzą jednak, że za ogromny wzrost liczby kradzieży w sklepach odpowiadają w dużej mierze gangi przestępczości zorganizowanej. Kradną one supermarketów przedmioty o wyższej wartości, takie jak alkohol, a następnie są one sprzedawane dalej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie