piątek, 20 września, 2024

Supermarkety będą oznaczać produkty po „shrinkflacji”?

Brytyjskie supermarkety wezwano do umieszczania ostrzeżeń na produktach, które zostały poddane zjawisku „shrinkflacji”.

Czym jest „shrinkflacja”

Zjawisko „shrinkflacji” polega na zmniejszeniu rozmiaru lub gramatury danego produktu przy pozostawieniu jego ceny w takiej samej wysokości. W praktyce oznacza to, że konsument, kupując dany artykuł, po prostu płaci więcej. Co więcej, w pewnym sensie jest wprowadzany w błąd. Nierzadko jest tak, że po kupowanym produkcie po prostu nie widać, że został zmniejszony! W związku z tym pojawiły się apele, aby brytyjskie sieci handlowe umieszczały etykiety ostrzegawcze na produktach, które padły ofiarą „shrinkflacji”.

Carrefour, drugi co do wielkości supermarket we Francji, zaczął informować klientów o takim zabiegu. Zaczęto naklejać na produkty dotknięte „shrinkflacją” etykiety, na których widniała informacja o następującej treści: „waga tego produktu spadła, a cena pobierana przez naszego dostawcę wzrosła”. Inna francuska sieć handlowa Intermarché również zaczęła wydawać podobne ostrzeżenia.

Jak na to zjawisko zareagowano we Francji?

Nie trzeba było długo czekać, na reakcje w tej sprawie po drugiej stronie kanału La Manche. Na łamach „The Daily Mail” Susannah Streeter z Hargreaves Lansdown zaadresowała tę kwestię.

– Wydaje się, że Carrefour dzięki tej inicjatywie daje przykład reszcie europejskiego sektora spożywczego. Miejmy nadzieję, że skłoni to wielkie sieci handlowe do zapewnienia konsumentom bardziej przejrzystych cen – komentuje Susannah Streeter.

Carrefour oznaczył w ten sposób 122 produkty, które w ramach tej inicjatywy. Ogłaszając tę wiadomość dyrektor generalny Carrefour, Alexandre Bompard zwracał uwagę, iż dzięki temu konsumenci będą lepiej poinformowani w perspektywie podejmowania swoich wyborów w sklepie.

Czy w UK doczekamy się podobnej praktyki?

Dodajmy, iż w Wielkiej Brytanii Competition and Markets Authority (CMA) wezwało markety funkcjonujące na Wyspach, aby w bardziej przejrzysty sposób oznaczały ceny. Dzięki czemu konsumenci będą mogli bardziej świadomie robić zakupy. Organ nadzorczy stwierdził, że znalazł przykłady różnych nieprawidłowości, które „utrudniają kupującym porównywanie cen”.

Według Urzędu Statystyk Narodowych wzrost cen żywności ponownie osłabł w ciągu 12 miesięcy kończących się w lipcu, ale nadal jest znacznie wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym, z 17,3% do 14,8%.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
Brytyjczycy znaleźli sposób na oszczędne wakacje

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?