piątek, 20 września, 2024

Świąteczne scamy w UK mogą sprawić, że kupujący stracą prawie 100 milinów funtów

Przewiduje się, że w tegoroczne święta Bożego Narodzenia tysiące osób padnie ofiarami scamów i sumarycznie stracą prawie 100 milionów funtów

Organizacja handlowa UK Finance wraz z Trading Standards apelują do wszystkich kupujących, aby w okresie świątecznym zachować czujność podczas robienia zakupów. Jak wynika z ustaleń agencji GCHQ w tym roku obok „zwykłych” oszustw i scamów, oszuści wykorzystują narzędzia oparte na AI. Dzięki sztucznej inteligencji mogą tworzyć bardziej przekonujące maile, sms`y, reklamy i strony internetowe, z których korzystają, aby oszukać konsumentów i wyłudzić od nich pieniądze.

Ben Donaldson, dyrektor zarządzający ds. przestępczości gospodarczej w UK Finance, zwracał uwagę, że scamerzy z cyniczną premedytacją i bez skrupułów wykorzystują okres świąteczny. – Oni zrobią wszystko, aby ukraść pieniądze i zrujnować twoje święta — komentował bez ogródek, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC. Donaldson powiedział, że w grudniu 2023 w wyniku różnego rodzaju scamów może zostać skradzionych nawet 100 milionów funtów.

Jak nie dać się złapać na scam? Jak uniknąć oszustwa? UK Finance i Trading Standards wyróżniło trzy główne metody stosowane przez scamiarzy i wyjaśniło, jak można się uch ustrzec.

Kupno nieistniejącego przedmiotu (purchase scam)

To sytuacja, w której kupujący zostaje zachęcony lub namówiony do nabycia całkowicie nieistniejącego towaru. Jak uniknąć takiego scamu? Zachować szczególną ostrożność na platformach, które umożliwiają zakupy u „osób fizycznych” (to np. Marketplace Facebooka).

Uważaj na produkty sprzedawane po cenach zbyt dobrych, aby mogły być prawdziwe, szczególnie w mediach społecznościowych. Uważaj także na fałszywe strony internetowe, które wyglądają, jak witryny przywodząca na myśl znaną markę lub wprost podszywająca się pod nią.

Przed skorzystanie z „okazji” warto wziąć głęboki wdech i poświęć dosłownie kilka minut na wyszukanie podstawowych danych o danym sklepie, danym produkcie, przeczytanie dostępnych opinii, generalne „wyguglanie” tematu. Kupuj na chłodno i na spokojnie.

Fałszywe wiadomości dotyczące dostawy (fake delivery text messages)

Wiadomości tekstowe z prośbą o opłatę za doręczenie przesyłki lub dopłatę niewielkiej kwoty kurierowi często stanowią część szerszego oszustwa. Jeśli klikniesz w podany link, chcą dopłacić odpowiednią kwotę, to możesz otrzymać telefon od osoby podającej się za pracownika twojego banku, oferującej pomoc w zabezpieczeniu środków.

To oszustwo i ma służyć temu, abyś przelał środki na „bezpieczne konto”, które w rzeczywistości jest prowadzone przez przestępcę. Twój bank nigdy nie poprosi cię o przeniesienie pieniędzy na bezpieczne konto. Jeśli dostaniesz takiego smsa lub wiadomość w innej formie, zignoruj ją, oznacz jak spam, usuń i zablokuj numer/użytkownika.

Pamiętaj, żaden kurier ani sprzedawca nie będzie prosił Cię o przesłanie niewielkie kwoty. Nie klikaj w linki, które dostaniesz w smsie, nie wykonuj w takiej sytuacji żaden przelewów ani nie loguj się do bankowości elektronicznej.

Oszustwo związane z dodatkową opłatą (advanced fee fraud):

Ma to miejsce wtedy, gdy oszuści próbują nakłonić cię do uiszczenia jakiejś prowizji lub depozytu w celu uzyskania wniosku o pożyczkę, lub zabezpieczenia nowej posady. To oczywiste oszustwo, ale jak go uniknąć? Generalnie, na poczet zatrudnienia w nowej firmy nikt nigdy nie będzie prosił o zabezpieczenie „depozytu”.

Wszelakie szemrane propozycje atrakcyjnych pożyczek również należy ignorować. Ważne jest, aby sprawdzić, czy osoba rekrutująca lub firma pożyczkowa, z którą rozmawiasz, jest autentyczna. Tutaj warto zrobić research, sprawdzić recenzje i opinie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?