piątek, 20 września, 2024

Szef Ryanaira „z radością” zajmie się deportacjami do Rwandy

Stojący na czele największych tanich linii lotniczych w Europie Michael O’Leary zadeklarował, iż „z radością” obsłuży deportacje nielegalnych migrantów do Rwandy, ale zajmie się tym… dopiero po sezonie letnim.

Choć brytyjskie władze wcale nie zwróciły się do Ryanaira w tej sprawie, dyrektor generalny taniego przewoźnika lotniczego z Irlandii zadeklarował, że chętnie pomoże w deportowaniu nielegalnych imigrantów do Rwandy. – Gdyby obowiązywał zimowy rozkład lotów i dysponowalibyśmy dodatkowymi samolotami, a rząd Wielkiej Brytanii chciałby zrealizować loty deportacyjne do innych krajów, chętnie wycenilibyśmy taką usługę dla premiera Rishi Sunaka – zapowiada Michael O’Leary, jak cytujemy za „Bloombergiem”.

Jak mają wyglądać deportacje do Rwandy?

Przypomnijmy, projekt ustawy Rwanda bill został ostatecznie przyjęty w brytyjskim parlamencie w nocy z poniedziałku na wtorek w Izbie Lordów. Zgodnie z oczekiwaniami król Karol III wyraził aprobatę dla nowej legislacji. Dodajmy, iż jest to jedna z najważniejszych politycznych inicjatyw rządu Rishiego Sunaka. W swoich założeniach ma ona umożliwić deportację osób ubiegających się o azyl w UK, które przybywają do Wielkiej Brytanii na małych łódkach, do rzeczonego afrykańskiego kraju.

W myśl nowych przepisów do Rwandy mając być wysyłani migranci, którzy dostali się do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Dotyczyłoby to wszystkich, bez względu na ich pochodzenie i narodowość. Po deportacji do Rwandy właśnie tam rozpatrywano by wnioski o przyznanie azylu i właśnie tam, a nie w Wielkiej Brytanii, migranci otrzymywali schronienie po pozytywnym rozpatrzeniu ich aplikacji.

Zgodnie z zapowiedziami szefa brytyjskiego rządu z poniedziałku pierwsze deportację mają mieć miejsce już za 10 do 12 tygodni. Z kolei wczoraj, w czwartek władze UK zdradziły, że mają już zarezerwowany termin na realizację pierwszego lotu do Rwandy oraz wytypowaną grupę imigrantów, którzy znajdą się na pokładzie.

Czy Ryanair będzie realizował loty z nielegalnymi imigrantami?

Ile będzie kosztowała realizacja założeń zawartych w Rwanda bill? Władze UK podpisując umowę w tej sprawie z rządem w Kigali, przekazały już 220 mln funtów. Jeszcze w tym roku przeleją kolejne 50 milionów. Z kolei według National Audit Office odesłanie pierwszych 300 deportowanych kosztować będzie 1,8 mln funtów.

W 2024 roku na Wyspy dostało się ponad 6000 migrantów i uchodźców. To o około jedną czwartą więcej w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?