Szkocja nie wycofa testów dla podróżnych – pomimo złagodzenia pozostałych zasad wjazdu zza granicy

Fot. Getty

Szkocja zdecydowała się na uproszczenie zasad dla podróżnych zagranicznych. Testy pozostaną jednak obowiązkowe.

- Advertisement -

Idąc śladem Anglii, władze Szkocji ogłosiły znaczące uproszczenie systemu sygnalizacji świetlnej, dzielącego kraje na listy green, amber i red oraz określającego zasady dla podróżnych z każdej z list. Uproszczone zasady wejdą w życie w październiku.

 

Podobnie jak w Anglii, nowy system reguł dla podróżnych zagranicznych w Szkocji będzie dzielił kraje jedynie na dwie kategorie. Listy zielona i bursztynowa zostaną połączone w jedną, a lista czerwona będzie wciąż objęta bardzo surowymi zasadami. Od października z red list w Szkocji zniknie jednak kolejne osiem państw, w tym Turcja i Egipt.

Szkocja nie wycofa testów dla podróżnych

Decydując się na uproszczenie zasad podróży na podobieństwo Anglii, szkoccy ministrowie wyrazili jednak obawy w kwestii radykalnego złagodzenia reguł dotyczących testów w Anglii. Przypomnijmy, że od 4 października w Anglii podróżni w pełni zaszczepieni nie będą już musieli wykonywać testu przed podróżą, a test PCR drugiego dnia zostanie zastąpiony tańszym testem przepływu bocznego. Nie będzie też obowiązku wykonania testu ósmego dnia dla osób w pełni zaszczepionych w Anglii.

Władze Szkocji poinformowały jednak, że w Szkocji testy – zarówno te przed podróżą, jak i testy PCR po przekroczeniu granicy – pozostaną obowiązkowe. Szkocja jak na razie nie wycofa dotychczasowych zasad testowania podróżnych „ze względu na poważne obawy dotyczące wpływu na zdrowie publiczne”. W praktyce oznacza to, że wszyscy podróżni będą nadal musieli wykonać test przed podróżą oraz wykupić i zabukować przynajmniej jeden test PCR (do wykonania drugiego dnia po przyjeździe do Szkocji).

Teksty tygodnia

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Kryzys związany ze stresem. 5 milionów osób z nim się zmaga

Z najnowszego badania wynika, że kryzys związany ze stresem w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 2008 roku.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie