piątek, 20 września, 2024

To klęska polityki migracyjnej rządu. Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. deportacji

To jest prawdopodobnie koniec kontrowersyjnej polityki migracyjnej konserwatywnego rządu. Sąd Najwyższy zablokował właśnie możliwość deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy, uznając, że kraj ten nie zagwarantuje deportowanym wystarczającego bezpieczeństwa.

Konserwatyści desperacko próbują walczyć z nielegalną imigracją.

Walkę z nielegalną imigracją, a zwłaszcza z pełnymi ludzi łodziami przybijającymi do brzegów UK, Rishi Sunak uczynił jednym z priorytetów swoich rządów. Już na samym początku premier zaznaczył, że „zrobi wszystko, co konieczne, aby zatrzymać łodzie” na kanale La Manche. I właśnie w tym celu w kwietniu 2022 roku rząd UK zawarł specjalną umowę z rządem Rwandy. Na jej mocy Brytyjczycy uzyskali możliwość deportowania do środkowo-wschodniej Afryki nielegalnych imigrantów zatrzymanych przez służby na wodach oddzielających UK od kontynentu.

Decyzję rządu od razu mocno oprotestowały organizacje zajmujące się prawami człowieka. A w czerwcu 2023 roku Sąd Apelacyjny uznał, że Rwanda nie jest krajem bezpiecznym. Sędziowie przychylili się do argumentów, że Rwandy nie można uznać za kraj przestrzegający praw człowieka. Poddano w wątpliwość, czy służby Rwandy są w stanie realnie zapewnić bezpieczeństwo osobom ubiegającym się o azyl. Pojawiła się obawa, że ludzie, którzy trafiliby do Rwandy, mogliby zostać deportowani do swoich rodzimych krajów nawet wówczas, gdyby groziłyby im realne prześladowania.

Fiasko polityki migracyjnej rządu

Decyzję Sądu Apelacyjnego podtrzymał właśnie Sąd Najwyższy. Uznał on umowę z Rwandą za niezgodną z prawem. Sędziowie wydali wyrok w sposób jednomyślny. Jednogłośnie stwierdzono, że polityka migracyjna rządu jest niezgodna z prawem. Ponieważ jest niezgodna z prawami człowieka. „Istnieją istotne podstawy, aby sądzić, że osoby ubiegające się o azyl byłyby realnie narażone na ryzyko złego traktowania w wyniku wydalenia do kraju pochodzenia, gdyby zostały wydalone do Rwandy” – czytamy w uzasadnieniu do orzeczenia.

Orzeczenie Sądu Najwyższego mocno komplikuje dalsze poczynania rządu w zakresie walki z nielegalną imigracją. Ale Rishi Sunak ze spokojem przyjął werdykt sędziów. Premier przyznał, że choć wyrok nie jest po myśli rządu, to jego gabinet był na to przygotowany. – Ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na planowaniu wszelkich ewentualności. I nadal całkowicie angażujemy się w powstrzymanie łodzi [na kanale La Manche] – zaznaczył.

Rząd zrezygnuje z twardego kursu wobec nielegalnych imigrantów?

Wiadomo już także, że Rishi Sunak nie chce zrezygnować z umowy z Rwandą. I że teraz zechce poprawić niektóre w niej zapisy. Premier zapowiedział także, że „w razie potrzeby jest gotowy na to, by ponownie przyjrzeć się krajowym ramom prawnym”.

Sąd Najwyższy uznał, że umowa rządu UK z Rwandą narusza przepisy nie tylko Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Narusza ona także inne traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo Wielkiej Brytanii. Czyli jest niezgodna z całym szeregiem przepisów chroniących uchodźców i osoby ubiegające się o azyl przed deportacją. Bez zagwarantowania im podstawowego bezpieczeństwa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?