To klęska polityki migracyjnej rządu. Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. deportacji

To jest prawdopodobnie koniec kontrowersyjnej polityki migracyjnej konserwatywnego rządu. Sąd Najwyższy zablokował właśnie możliwość deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy, uznając, że kraj ten nie zagwarantuje deportowanym wystarczającego bezpieczeństwa.

Konserwatyści desperacko próbują walczyć z nielegalną imigracją.

Walkę z nielegalną imigracją, a zwłaszcza z pełnymi ludzi łodziami przybijającymi do brzegów UK, Rishi Sunak uczynił jednym z priorytetów swoich rządów. Już na samym początku premier zaznaczył, że „zrobi wszystko, co konieczne, aby zatrzymać łodzie” na kanale La Manche. I właśnie w tym celu w kwietniu 2022 roku rząd UK zawarł specjalną umowę z rządem Rwandy. Na jej mocy Brytyjczycy uzyskali możliwość deportowania do środkowo-wschodniej Afryki nielegalnych imigrantów zatrzymanych przez służby na wodach oddzielających UK od kontynentu.

Decyzję rządu od razu mocno oprotestowały organizacje zajmujące się prawami człowieka. A w czerwcu 2023 roku Sąd Apelacyjny uznał, że Rwanda nie jest krajem bezpiecznym. Sędziowie przychylili się do argumentów, że Rwandy nie można uznać za kraj przestrzegający praw człowieka. Poddano w wątpliwość, czy służby Rwandy są w stanie realnie zapewnić bezpieczeństwo osobom ubiegającym się o azyl. Pojawiła się obawa, że ludzie, którzy trafiliby do Rwandy, mogliby zostać deportowani do swoich rodzimych krajów nawet wówczas, gdyby groziłyby im realne prześladowania.

Fiasko polityki migracyjnej rządu

Decyzję Sądu Apelacyjnego podtrzymał właśnie Sąd Najwyższy. Uznał on umowę z Rwandą za niezgodną z prawem. Sędziowie wydali wyrok w sposób jednomyślny. Jednogłośnie stwierdzono, że polityka migracyjna rządu jest niezgodna z prawem. Ponieważ jest niezgodna z prawami człowieka. „Istnieją istotne podstawy, aby sądzić, że osoby ubiegające się o azyl byłyby realnie narażone na ryzyko złego traktowania w wyniku wydalenia do kraju pochodzenia, gdyby zostały wydalone do Rwandy” – czytamy w uzasadnieniu do orzeczenia.

Orzeczenie Sądu Najwyższego mocno komplikuje dalsze poczynania rządu w zakresie walki z nielegalną imigracją. Ale Rishi Sunak ze spokojem przyjął werdykt sędziów. Premier przyznał, że choć wyrok nie jest po myśli rządu, to jego gabinet był na to przygotowany. – Ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na planowaniu wszelkich ewentualności. I nadal całkowicie angażujemy się w powstrzymanie łodzi [na kanale La Manche] – zaznaczył.

Rząd zrezygnuje z twardego kursu wobec nielegalnych imigrantów?

Wiadomo już także, że Rishi Sunak nie chce zrezygnować z umowy z Rwandą. I że teraz zechce poprawić niektóre w niej zapisy. Premier zapowiedział także, że „w razie potrzeby jest gotowy na to, by ponownie przyjrzeć się krajowym ramom prawnym”.

Sąd Najwyższy uznał, że umowa rządu UK z Rwandą narusza przepisy nie tylko Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Narusza ona także inne traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo Wielkiej Brytanii. Czyli jest niezgodna z całym szeregiem przepisów chroniących uchodźców i osoby ubiegające się o azyl przed deportacją. Bez zagwarantowania im podstawowego bezpieczeństwa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Najemcy w UK będą lepiej chronieni dzięki Renters’ Rights Bill – co ma się zmienić?

Co ma zmienić Renters’ Rights Bill? Landlordowie nie będą mogli nakazać zapłaty dwumiesięcznego czynszu z góry, w myśl nowych przepisów.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Mroźna pogoda wraca na Wyspy

Mapy pogodowe pokazują, że mroźna pogoda po raz kolejny w tym miesiącu da się we znaki mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

Dostał 5000 funtów odszkodowania za skaleczenie przy goleniu

48-letni londyńczyk dostał 5000 funtów odszkodowania od firmy produkującej maszynki do golenia, gdy skaleczył się jednym z jej produktów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie