Sprawdź, gdzie są najgorsze mieszkania

Rząd zapowiada rozszerzenie obowiązywania the Renters (Reform) Bill także na sektor najmu prywatnego. Jakiegoś rodzaju regulacje w obszarze prywatnego najmu są konieczne, biorąc pod uwagę, jak wiele lokali nie spełnia podstawowych wymagań w zakresie ochrony lokatorów.

Najem prywatny pod lupą

Najnowsza analiza danych rządowych dotyczących prywatnego najmu wskazuje, że mnóstwo lokali nie spełnia podstawowych warunków w zakresie dobrobytu i ochrony zdrowia lokatorów. Okazuje się, że odpowiednich standardów nie spełnia pokaźna liczba mieszkań i domów wynajmowanych przez prywatnych landlordów. Najmniej takich lokali jest na obszarze North East – 12,8 proc., a także w obrębie Londynu – 14,4 proc., South East – 16,2 proc. i  East of England – 16,8 proc. Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się jednak na terenie West Midlands, gdzie podstawowych warunków bytowych nie spełnia 23,6 proc. wynajmowanych lokali, a także w obrębie South West – 28 proc., East Midlands – 30,7 proc., North East – 33,1 proc. i Yorkshire and the Humber – 37.7 proc.

- Advertisement -

W całej Anglii średnio ok. 11,9 proc. wynajmowanych domów i mieszkań znajduje się w pierwszej kategorii pod względem potencjalnych zagrożeń dla życia lokatorów. Ale na terenie North West wskaźnik ten wzrasta do 20,9 proc., a na terenie Yorkshire and the Humber – do 30,6 proc.

Poza tym gospodarstwa domowe w Yorkshire najczęściej borykają się też z wilgocią i pleśnią. Takich problemów doświadcza tutaj aż 23 proc. domów w porównaniu z 9 proc. w całym kraju.

Rząd musi zrobić więcej, żeby poprawić warunki bytowe mieszkańców

Organizacja charytatywna People’s Health Trust, która przeprowadziła analizę danych rządowych wezwała ministra Michaela Gove’a do zapewnienia samorządom odpowiedniego finansowania. Tak, aby mogły egzekwować bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące mieszkalnictwa, także w przypadku prywatnych landlordów. – Zbyt wiele rodzin żyje w zatrważających warunkach, które poważnie odbijają się na ich zdrowiu i skracają im życie. Często nie ma kontroli nad tym, czy zostaną [w ich lokalach] dokonane stosowne naprawy – zaznacza John Hume, dyrektor naczelny organizacji.

Rzecznik Departamentu ds. wyrównywania poziomów życia, mieszkalnictwa i społeczności tak skomentował najnowszą publikację: – Każdy zasługuje na życie w domu bezpiecznym i w przyzwoitych warunkach. Właśnie dlatego po raz pierwszy wprowadzamy 'przyzwoity standard dla domów’ w sektorze najmu prywatnego w ramach ustawy the Renters (Reform) Bill. Ustawa wprowadza nowe uprawnienia umożliwiające pociągnięcie właścicieli do odpowiedzialności za złe warunki mieszkaniowe. A także daje władzom lokalnym możliwość nakładania kar finansowych w wysokości do 5000 funtów na właścicieli, którzy nie zadbali o to, aby ich nieruchomości były wolne od poważnych zagrożeń.

Teksty tygodnia

Tysiące emerytów w UK uprawnionych jest do dodatkowych 4300 funtów

DWP prowadzi kampanię związaną z Pension Credit. Okazuje się, że tysiące emerytów nie korzysta z pomocy finansowej, która im przysługuje.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie