Trzy Polki po Brexicie zdecydowały się na powrót do kraju – oto ich historia [wideo]

Oto historia trzech kobiet z Polski, które w obliczu Brexitu postanowiły wrócić do swojej ojczyzny – bohaterki reportażu przygotowanego przez telewizję BBC zdradzają dlaczego podjęły taką, a nie inną decyzję.

Gdy Wielka Brytania wchodzi w nową epokę w swojej historii, trzy pochodzące z Polski rozpoczynają swoje życie poniekąd na nowo po przenosinach z Wyspy do swojej ojczyzny. Dagmara Chmielewska, Małgorzata Prochal i Anna Ksyta mieszkały, pracowały i studiowały w Wielkiej Brytanii, ale po Brexicie zdecydowały się do powrót do Polski, a konkretnie – do Warszawy. Czy jednak sam fakt opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię był główną przyczyną ich decyzji? Czy nie było tak, że coś innego sprawiło, że zdecydowały się na taki krok, a Brexit był jedynie przysłowiowym języczkiem u wagi?

- Advertisement -

Zobacz też: „Nie tolerujemy ludzi rozmawiających w mieszkaniach w innych językach, niż angielski” – oburzająca notatka na budynku mieszkalnym w Norwich

"Moje pierwsze wrażenie było takie, jakby straciła swój kraj" – komentuje Dagmara Chmielewska. "Traktowałam Anglię jak własną ojczyznę" – dodaje. "Zawsze czułam, że Wielka Brytania była dla mnie jak drugi dom" – mówiła Małgorzata Prochal (co ciekawe – BBC zrobiło literówkę w jej imieniu – jak widać, podobne błędy zdarzają się nawet najlepszym!). 

Jak oceniają decyzję, którą podjęły? Jak odnalazły się w polskiej rzeczywistości? Czy Wielka Brytania wciąż jest dla nich ważna? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału przygotowanego przez BBC i zapoznania się z historią Dagmary, Małgorzaty i Anny:

Już od czasu referendum w sprawie Brexitu wielu Polaków zdecydowało się na powrót do Polski. Według danych, na jakiej powołuje się brytyjski rząd, ilość unijnych imigrantów, którzy zamienili UK na swoją ojczyznę od czerwca 2018 do czerwca 2019 była rekordowa…

Nie przegap: Polak z Bostonu pierwszą ofiarą pobrexitowej nienawiści i to już pierwszego dnia po Brexicie [WIDEO]

Warto jedna zwrócić uwagę, że nie jest tak, że Wielka Brytania tylko się "wyludnia" pod tym względem. W Polsce są wciąż osoby, które z Wyspami wiążą swoją przyszłość – jedną z nich jest Elżbieta Sosnkowska, która pomimo Brexitu ma w planach pracę w Anglii. A co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jakie jest Wasze zdanie na tem temat? Dajcie znać w komentarzach na naszym profilu na FB! 

>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<

Teksty tygodnia

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie