UK boryka się z poważnymi niedoborami leków. Powodem jest Brexit i biurokracja

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą się tej zimy przygotować na spore niedobory leków. Za brakami stoi Brexit i wynikająca z opuszczenia Unii Europejskiej biurokracja. NHS już teraz musi przepłacać, żeby na czas otrzymać dostawy wielu niezbędnych leków.

Braki leków w UK będą normą?

Trudno jest powiedzieć, czy niedobory leków utrzymają się w Wielkiej Brytanii przez długi czas, ale na razie sytuacja w tym względzie wygląda raczej nieciekawie. Z najnowszego raportu dotyczącego problemów w służbie zdrowia po Brexicie wynika, że braki widoczne są w dostawach leków o różnym przeznaczeniu. Największe niedobory zgłaszane są w przypadku kluczowych antybiotyków, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i farmaceutyków stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Poza tym w aptekach coraz częściej braku antydepresantów i leków na obniżenie ciśnienia.

Niestety NHS nie może gromadzić zapasów wielu rzadszych leków, ponieważ szybko tracą one termin ważności. Gdy zatem leki są pilnie potrzebne, NHS musi przepłacać, żeby otrzymać farmaceutyki na czas. Z obserwacji ekspertów wynika, że biurokracja po Brexicie utrudnia też dostarczanie do Wielkiej Brytanii leków ratujących życie.

Tak źle z dostawami leków jeszcze nigdy nie było

Organizacja Community Pharmacy England, która reprezentuje farmaceutów NHS twierdzi, że takich niedoborów leków w UK jeszcze nie było. Winny temu jednak jest nie tylko Brexit, ale także tocząca się od blisko dwóch lat wojna na Ukrainie. Z kolei reprezentująca producentów leków organizacja the British Generic Manufacturers Association (BGMA) podała, że we wrześniu tego roku w aptekach brakowało aż 102 leków. To dwukrotnie więcej niż w lutym 2022 r., gdy padł poprzedni rekord.

W związku z brakami leków w Wielkiej Brytanii, Niezależna Komisja ds. Stosunków Wielka Brytania-UE zaapelowała do Rishiego Sunaka, aby jego rząd, wraz z przedstawicielami UE, kontynuowali działania na rzecz wzajemnego uznawania norm dotyczących testowania partii leków. To pomogłoby w złagodzeniu wielu problemów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

Teksty tygodnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie