UK boryka się z poważnymi niedoborami leków. Powodem jest Brexit i biurokracja

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą się tej zimy przygotować na spore niedobory leków. Za brakami stoi Brexit i wynikająca z opuszczenia Unii Europejskiej biurokracja. NHS już teraz musi przepłacać, żeby na czas otrzymać dostawy wielu niezbędnych leków.

Braki leków w UK będą normą?

Trudno jest powiedzieć, czy niedobory leków utrzymają się w Wielkiej Brytanii przez długi czas, ale na razie sytuacja w tym względzie wygląda raczej nieciekawie. Z najnowszego raportu dotyczącego problemów w służbie zdrowia po Brexicie wynika, że braki widoczne są w dostawach leków o różnym przeznaczeniu. Największe niedobory zgłaszane są w przypadku kluczowych antybiotyków, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i farmaceutyków stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Poza tym w aptekach coraz częściej braku antydepresantów i leków na obniżenie ciśnienia.

- Advertisement -

Niestety NHS nie może gromadzić zapasów wielu rzadszych leków, ponieważ szybko tracą one termin ważności. Gdy zatem leki są pilnie potrzebne, NHS musi przepłacać, żeby otrzymać farmaceutyki na czas. Z obserwacji ekspertów wynika, że biurokracja po Brexicie utrudnia też dostarczanie do Wielkiej Brytanii leków ratujących życie.

Tak źle z dostawami leków jeszcze nigdy nie było

Organizacja Community Pharmacy England, która reprezentuje farmaceutów NHS twierdzi, że takich niedoborów leków w UK jeszcze nie było. Winny temu jednak jest nie tylko Brexit, ale także tocząca się od blisko dwóch lat wojna na Ukrainie. Z kolei reprezentująca producentów leków organizacja the British Generic Manufacturers Association (BGMA) podała, że we wrześniu tego roku w aptekach brakowało aż 102 leków. To dwukrotnie więcej niż w lutym 2022 r., gdy padł poprzedni rekord.

W związku z brakami leków w Wielkiej Brytanii, Niezależna Komisja ds. Stosunków Wielka Brytania-UE zaapelowała do Rishiego Sunaka, aby jego rząd, wraz z przedstawicielami UE, kontynuowali działania na rzecz wzajemnego uznawania norm dotyczących testowania partii leków. To pomogłoby w złagodzeniu wielu problemów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

Teksty tygodnia

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie