UK nie jest w stanie obronić się przed atakiem rakietowym

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego Sky News, Wielka Brytania dysponuje wprawdzie sprzętem obrony powietrznej o dużych możliwościach, ale jest go za mało, aby w sposób skuteczny chronić infrastrukturę krytyczną (elektrownie, bazy wojskowe i budynki rządowe), a także żołnierzy, którzy realizują operacje wojskowe poza granicami kraju.

Trwające od dekad cięcia w budżecie obronnym sprawiły, że UK, które niegdyś słynęło ze światowej klasy obrony powietrznej, obecnie nie dysponuje potencjałem militarnym, aby skutecznie bronić się przed atakami z użyciem dronów i rakiet. Jeśli Wielka Brytania znalazłaby się w takiej sytuacji, jak znajduje się Ukrainie, atakowana przez Rosję z powietrza, samodzielnie nie byłaby się w stanie skutecznie obronić.

W artykule Sky News powołano się na opinie ekspertów od obronności, źródło w wojsku oraz weteranów z szeroko pojętego okresu zimnej wojny.

Potencjał obronny Wielkiej Brytanii

– Czy Wielka Brytania będzie w stanie obronić swoje miasta, jeśli spadnie z nieba grad rakiet? Nie. – to komentarz anonimowego informatora Sky News, który jest wysokiej rangi wojskowym. – Czy społeczeństwo wie, co zrobić w przypadku ataku powietrznego? Nie… Mówiąc prościej, czy jesteśmy chronieni? Nie. – czytamy dalej.

– Gdyby nadleciały setki dronów i pocisków manewrujących, nie sądzę, byśmy mogli bezpiecznie zlikwidować je wszystkie – to z kolei komentarz Johna Bakera, który w czasach zimnej wojny służył w bazie RAF w Norfolk jako oficer ds. identyfikacji i rozpoznawania samolotów.

Czy brytyjskie wojsko jest w stanie obronić brytyjskie niebo?

Koszty podniesienia potencjału obronnego Wielkie Brytanii poprzez realizację planu stworzenia „zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” nie będą niskie. Ich wysokość sięgnie kilku miliardów funtów, co w perspektywie zapowiedzianego już przez Rishiego Sunaka zwiększenia wydatków na obronność poza limit 2,5 proc. PKB, może okazać się bardzo obciążające dla brytyjskiego budżetu.

W chwili obecnej RAF dysponuje zaledwie dziewięcioma frontowymi eskadrami odrzutowców, w których skład wchodzą tak nowoczesne maszyny, jak F-35 czy Typhoony. Niemniej, pod koniec zimnej wojny liczba takich eskadr liczyła… 30. Na wodach pływa sześć niszczycieli typu 45 Królewskiej Marynarki Wojennej. Są one wyposażone w systemy obrony przed rakietami balistycznymi, ale tylko połowa jest w stanie aktywnie bronić brytyjskiego nieba. Na lądzie wojsko brytyjskie dysponuje sześcioma naziemnymi systemami Sky Sabre, ale dwa z nich są rozmieszczona poza granicami UK.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Podwyżka rachunków za energię w styczniu. Ile wyniesie?

W styczniu czeka nas (kolejna kwartalna) podwyżka rachunków za energię średnio o 21 funtów rocznie. Ofgem wydał decyzję w tej sprawie.

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie