Układ o 100-letnim partnerstwie między Wielką Brytanią a Ukrainą

W dniu dzisiejszym Keir Starmer przybył do Kijowa, aby podpisać 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą. Brytyjski premier deklaruje, że to porozumienie będzie podstawą „niezłomnego wsparcia dla Ukrainy” ze strony UK.

Umowa ta ma na celu pogłębienie istniejących już relacji wojskowych i wzmocnienia powiązań gospodarczych, także w obszarach niemilitarnych.

- Advertisement -

Dla premiera Starmera jest to pierwsza wizyta na Ukrainie po tym, jak stanął na czele brytyjskiego rządu latem ubiegłego roku. Deklaracją tak trwałego i tak znaczącego wsparcia dla Kijowa i dla Wołodymyra Zełenskiego zostanie zasygnalizowana na kilka dni przed tym, jak Donald Trump ponownie obejmie urząd prezydenta w USA.

Relacje brytyjsko-ukraińskie wchodzą w nową erę?

Jak podaje „The Financial Times”, oczekuje się, że Starmer wraz z Zełenskim mają dyskutować o nie tylko o wsparciu wojskowym dla Ukrainy. Wielka Brytania mogłaby dołączyć do Francji i innych krajów w udzielaniu gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. W przypadku zawarcia przez porozumienia pokojowego z Rosją mogłoby się to wiązać z wysłaniem brytyjskiego wojska na Ukrainę.

Z kolei traktat o „100-letnim partnerstwie” między Wielką Brytanią a Ukrainą ma obejmować kwestie wojskowe i niemilitarne oraz pogłębianie wspólnych relacji społecznych między tymi krajami. W swoich założeniach ma on pomóc przełamywać bariery w handlu oraz zbudować więzi kulturowe na wiele pokoleń. Co więcej, Keir Starmer nie ukrywa, że zarówno podpisanie rzeczonego układu, jak i polityka zagraniczna Londynu ma „postawić Kijów w jak najlepszej pozycji przed negocjacjami” w sprawie pokoju z Rosją.

Po podpisaniu porozumienie, wraz z deklaracją polityczną, zostanie skierowany do brytyjskiego parlamentu. Tam ma przejść proces ratyfikacji.

Rozmieszczenie wojsk brytyjskich na Ukrainie

Rząd w Londynie rozważa opcję wysłania brytyjskich wojsk na Ukrainę, w celu zapewnienia szkolenia wojskowego. Gabinet laburzystów nie komentuje kwestii ewentualnego rozmieszczenia sił pokojowych po zakończeniu konfliktu, na co ma naciskać prezydent Zełenski.

Warto w tym miejscu dodać, iż Keir Starmer był ostro krytykowany przez opozycję za brak zaangażowania w sprawę ukraińską. Torysi zwracaj uwagę, że potrzeba było aż sześciu miesięcy, aby lider Labour zjawił się z oficjalną wizytą w Kijowie.

Niemniej, trzeba dodać, że w tym czasie prezydent Ukrainy dwukrotnie był w Londynie. Natomiast Starmer i Zełenski spotkali się aż sześciokrotnie w tym czasie.

Perspektywy ożywienia gospodarczego

Do tej pory władze w Londynie udzieliły Ukrainie wsparcia o wartości 12,8 mld funtów. Z tego 7,8 mld funtów zostało przeznaczonych w ramach pomocy wojskowej. Zobowiązano się również do 3 mld funtów rocznej pomocy wojskowej „tak długo, jak będzie to konieczne”, jak zostało to ujęte przez Downing Street 10.

W ramach nowego partnerstwa Wielka Brytania chce wzmocnienia powiązań gospodarczych w obszarach pozamilitarnych, w sferze nauki i technologi. Premier Starmer zapowiedział przeznaczenie 40 mln funtów na ożywienie gospodarcze.

Według rządu ma to stworzyć duże możliwości dla brytyjskich firm inwestujących w relację z Ukrainą. Finansowanie zostanie skierowane do inicjatyw wspierających „zieloną gospodarkę” oraz grup marginalizowanych, w tym kobiet i weteranów, jak podaje „Guardian”.

UK wspiera Ukrainę na wojnie i w odbudowie

– To nie tylko kwestia tu i teraz, to także kwestia inwestycji w nasze dwa kraje na następne stulecie – mówił podczas swojej przemowy przed podróżą do Kijowa premier Starmer, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

– Ambicja [prezydenta Rosji Władimira] Putina, by odciągnąć Ukrainę od jej najbliższych partnerów, okazała się monumentalną porażką strategiczną. Zamiast tego jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Nowe partnerstwo przeniesie tę przyjaźń na wyższy poziom – zaznaczał szef brytyjskiego rządu.

– Nie można przecenić siły naszej długoterminowej przyjaźni – deklarował Starmer. Premier UK zapewnia, że Wielka Brytania „wspiera Ukrainę w obronie przed barbarzyńską inwazją Rosji i wspomaga pomyślną odbudowę suwerennego kraju”.

Teksty tygodnia

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie