Układ o 100-letnim partnerstwie między Wielką Brytanią a Ukrainą

W dniu dzisiejszym Keir Starmer przybył do Kijowa, aby podpisać 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą. Brytyjski premier deklaruje, że to porozumienie będzie podstawą „niezłomnego wsparcia dla Ukrainy” ze strony UK.

Umowa ta ma na celu pogłębienie istniejących już relacji wojskowych i wzmocnienia powiązań gospodarczych, także w obszarach niemilitarnych.

Dla premiera Starmera jest to pierwsza wizyta na Ukrainie po tym, jak stanął na czele brytyjskiego rządu latem ubiegłego roku. Deklaracją tak trwałego i tak znaczącego wsparcia dla Kijowa i dla Wołodymyra Zełenskiego zostanie zasygnalizowana na kilka dni przed tym, jak Donald Trump ponownie obejmie urząd prezydenta w USA.

Relacje brytyjsko-ukraińskie wchodzą w nową erę?

Jak podaje „The Financial Times”, oczekuje się, że Starmer wraz z Zełenskim mają dyskutować o nie tylko o wsparciu wojskowym dla Ukrainy. Wielka Brytania mogłaby dołączyć do Francji i innych krajów w udzielaniu gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. W przypadku zawarcia przez porozumienia pokojowego z Rosją mogłoby się to wiązać z wysłaniem brytyjskiego wojska na Ukrainę.

Z kolei traktat o „100-letnim partnerstwie” między Wielką Brytanią a Ukrainą ma obejmować kwestie wojskowe i niemilitarne oraz pogłębianie wspólnych relacji społecznych między tymi krajami. W swoich założeniach ma on pomóc przełamywać bariery w handlu oraz zbudować więzi kulturowe na wiele pokoleń. Co więcej, Keir Starmer nie ukrywa, że zarówno podpisanie rzeczonego układu, jak i polityka zagraniczna Londynu ma „postawić Kijów w jak najlepszej pozycji przed negocjacjami” w sprawie pokoju z Rosją.

Po podpisaniu porozumienie, wraz z deklaracją polityczną, zostanie skierowany do brytyjskiego parlamentu. Tam ma przejść proces ratyfikacji.

Rozmieszczenie wojsk brytyjskich na Ukrainie

Rząd w Londynie rozważa opcję wysłania brytyjskich wojsk na Ukrainę, w celu zapewnienia szkolenia wojskowego. Gabinet laburzystów nie komentuje kwestii ewentualnego rozmieszczenia sił pokojowych po zakończeniu konfliktu, na co ma naciskać prezydent Zełenski.

Warto w tym miejscu dodać, iż Keir Starmer był ostro krytykowany przez opozycję za brak zaangażowania w sprawę ukraińską. Torysi zwracaj uwagę, że potrzeba było aż sześciu miesięcy, aby lider Labour zjawił się z oficjalną wizytą w Kijowie.

Niemniej, trzeba dodać, że w tym czasie prezydent Ukrainy dwukrotnie był w Londynie. Natomiast Starmer i Zełenski spotkali się aż sześciokrotnie w tym czasie.

Perspektywy ożywienia gospodarczego

Do tej pory władze w Londynie udzieliły Ukrainie wsparcia o wartości 12,8 mld funtów. Z tego 7,8 mld funtów zostało przeznaczonych w ramach pomocy wojskowej. Zobowiązano się również do 3 mld funtów rocznej pomocy wojskowej „tak długo, jak będzie to konieczne”, jak zostało to ujęte przez Downing Street 10.

W ramach nowego partnerstwa Wielka Brytania chce wzmocnienia powiązań gospodarczych w obszarach pozamilitarnych, w sferze nauki i technologi. Premier Starmer zapowiedział przeznaczenie 40 mln funtów na ożywienie gospodarcze.

Według rządu ma to stworzyć duże możliwości dla brytyjskich firm inwestujących w relację z Ukrainą. Finansowanie zostanie skierowane do inicjatyw wspierających „zieloną gospodarkę” oraz grup marginalizowanych, w tym kobiet i weteranów, jak podaje „Guardian”.

UK wspiera Ukrainę na wojnie i w odbudowie

– To nie tylko kwestia tu i teraz, to także kwestia inwestycji w nasze dwa kraje na następne stulecie – mówił podczas swojej przemowy przed podróżą do Kijowa premier Starmer, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

– Ambicja [prezydenta Rosji Władimira] Putina, by odciągnąć Ukrainę od jej najbliższych partnerów, okazała się monumentalną porażką strategiczną. Zamiast tego jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Nowe partnerstwo przeniesie tę przyjaźń na wyższy poziom – zaznaczał szef brytyjskiego rządu.

– Nie można przecenić siły naszej długoterminowej przyjaźni – deklarował Starmer. Premier UK zapewnia, że Wielka Brytania „wspiera Ukrainę w obronie przed barbarzyńską inwazją Rosji i wspomaga pomyślną odbudowę suwerennego kraju”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą u owcy w UK

Obecność wirusa H5N1 u owcy została potwierdzona na terenie farmy położonej w hrabstwie Yorkshire. Miało to miejsce w wyniku rutynowej kontroli zwierzą gospodarskich.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

W 2030 pogorszy się sytuacja wszystkich rodzin w UK

Jak wynika z analiz przeprowadzony przez ośrodek analityczny Joseph Rowntree Foundation do 2030 standard życia wszystkich rodzin w Wielkiej Brytanii spadnie.

Holenderskie gminy wzywają do wstrzymania podwyżek czynszów

Coraz więcej przedstawicieli władz lokalnych w Holandii wzywa do wstrzymania planowanych podwyżek czynszów.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie