Ukrainiec sprzedawał w UK truciznę dla samobójców za kilka funtów

Dziennikarze BBC wpadli na ślad Ukraińca, który sprzedawał w UK środki chemiczne ułatwiające odbieranie sobie życia. Według ustaleń trucizna ta miała spowodować śmierć co najmniej 130 osób w Wielkiej Brytanii.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC Leonid Zakutenko reklamował swoje „usługi” w internecie, na stronach promujących odbieranie sobie życia. Według ustaleń brytyjskich dziennikarzy miał wysyłać „pięć paczek tygodniowo do Wielkiej Brytanii”. Dodajmy, że nie sprecyzowano dokładnie, o jaką substancję chemiczną chodzi, jednak określono, że to ten sam specyfik, który był dostarczany przez Kennetha Lawa. Kanadyjczyk został aresztowany w zeszłym roku. Obecnie ciąży na nim 14 zarzutów o morderstwo.

- Advertisement -

Leonid Zakutenko może być odpowiedzialny za śmierć 133 osób

Dodajmy, iż rzeczoną substancję można legalnie sprzedawać w Wielkiej Brytanii, ale wyłącznie firmom wykorzystującym ją w zgodnym z prawem celu. Dostawcy nie mogą sprzedawać jej klientom, chyba że zostanie przeprowadzona specjalna kontrola związana z tym, jak owa substancja zostanie użyta. Na BBC wyraźnie podkreślono, że spożycie jej nawet w małych dawkach może okazać się śmiertelne.

Dziennikarzom BBC udało się ustalić, gdzie znajduje się Leonid Zakutenko. Odnaleziono go w jego domu w Kijowie. Ukrainiec stanowczo zaprzecza sprzedawaniu śmiercionośnej substancji chemicznej w UK. Według ustaleń poczynionych w ramach śledztwa Zakutenko sprzedaje tę substancję chemiczną co najmniej od listopada 2020 roku. Oferuje także trzy różne leki na receptę, o których mowa w internetowych poradnikach samobójczych.

„Zestaw śmierci” kosztował kilka funtów

Rodzina bliźniaczek Lindy i Sarah, które zmarły w zeszłym roku w Londynie po tym, jak Ukrainiec sprzedał truciznę, określiła Zakutenko jako „godnego pogardy i złego człowieka”. Dzięki niemu kobiety otrzymały „łatwy dostęp do »zestawu śmierci« w cenie kilku funtów”.

Zdaniem profesor Amrity Ahluwalii, eksperta w dziedzinie farmakologii na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie, od 2019 owa substancja chemiczna może być powiązana z licznymi zgonami w UK. Spośród wykonanych przez nią 187 testów, okazało się, że w 71% przypadków wykazano wysokie ślady substancji chemicznej. Wskazuje to, że co najmniej 133 osoby mogły umrzeć w wyniku spożycia tego środka, jak czytamy na łamach BBC.

Zobacz nagranie ze spotkania dziennikarzy BBC z Zakutenką:

Teksty tygodnia

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie