Uszkodziłeś zawieszenie na dziurawej drodze? Nie licz na odszkodowanie od councilu

Stan brytyjskich dróg wpływa na eksploatację samochodów w dużo większym stopniu niż mogłoby się wydawać – mechanicy w UK naprawiają jedno uszkodzone nadwozie co 11 minut. Pomimo, że łatanie dziur w drogach leży w gestii danego councilu, urzędnicy nie poczuwają się do wypłaty odszkodowań.

W Wielkiej Brytanii uszkodzenia pojazdów spowodowane przez dziury w nawierzchni dróg są częstym problemem. Jednakże, uzyskanie odszkodowania od councilu bywa trudne. Wynika to z faktu, że councils nie zawsze są prawnie odpowiedzialne za wszystkie uszkodzenia, zwłaszcza jeśli nie byli świadomi istnienia danej dziury lub jeśli regularnie przeprowadzają inspekcje i konserwacje dróg zgodnie z obowiązującymi standardami.

Dramat dziurawych dróg

  • 1 na 4 kierowców doświadcza uszkodzenia pojazdu z powodu dziur w drogach każdego roku.
  • Średni koszt naprawy takiego uszkodzenia wynosi 718 funtów, co przekłada się na 7,5 miliarda funtów rocznie w skali kraju.

Co z odszkodowaniem za dziury w drodze?

Mimo licznych uszkodzeń, mniej niż 20% złożonych wniosków o odszkodowanie do lokalnych władz kończy się wypłatą świadczeń. Councile nie chcą wypłacać odszkodowań kierowcom i mają do tego solidne narzędzie.

Dlaczego councile nie chcą wypłacać odszkodowań za uszkodzenia spowodowane przez dziury w jezdniach?

Jeśli council nie został poinformowany o istnieniu dziury przed incydentem, mogą argumentować, że nie mieli możliwości jej naprawy.

Jeśli władze lokalne mogą udowodnić, że przeprowadzają regularne kontrole i konserwacje dróg, mogą nie ponosić odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu spowodowane dziurą w drodze?

  1. Zbierz dowody:

    • Zdjęcia: Wykonaj wyraźne fotografie dziury oraz uszkodzeń pojazdu.
    • Dokumentacja lokalizacji: Zanotuj dokładne miejsce zdarzenia, korzystając z punktów orientacyjnych lub systemu what3words.
    • Świadkowie: Jeśli to możliwe, zbierz dane kontaktowe osób, które widziały zdarzenie.
  2. Zgłoś szkodę:

    • Kontakt z odpowiednim organem: W zależności od rodzaju drogi, skontaktuj się z lokalnym council lub agencją odpowiedzialną za autostrady, np. Highways England.
    • Przekaż szczegóły: Opisz incydent, dołącz dowody oraz wstępne wyceny kosztów naprawy.
  3. Monitoruj postęp sprawy:

    • Cierpliwość: Proces rozpatrywania roszczeń może potrwać kilka tygodni lub miesięcy.
    • Dodatkowe informacje: Jeśli zostaniesz poproszony o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia, dostarcz je niezwłocznie.

Wskazówki zwiększające szanse na pozytywne rozpatrzenie roszczenia:

  • Udowodnienie zaniedbania: Pokaż, że władze były świadome problemu i nie podjęły odpowiednich działań w odpowiednim czasie.

  • Dokładność: Skrupulatnie zbierz i przedstaw wszystkie dowody oraz dokumenty potwierdzające Twoje roszczenie.

Pamiętaj, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a sukces roszczenia zależy od wielu czynników, w tym od skuteczności przedstawionych dowodów oraz procedur obowiązujących w danym council.

Kierowcy powinni być świadomi możliwości ubiegania się o odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu nawierzchni, choć proces ten bywa trudny i nie zawsze kończy się sukcesem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nastolatek zaatakowany nożem w Birmingham

Czy przez UK przetacza się fala przestępczości? Ataki nożem są coraz bardziej brutalne i bezczelne. W weekend w Birmingham Nastolatek został zaatakowany nożem. W Londynie o życie walczy 20-latek.

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Pacjenci umierają na korytarzach

Sezonowe zachorowania są w szczycie Szpitale są przepełnione. W efekcie pacjenci w UK umierają na korytarzach. Grypa obnaża tragiczną sytuację w brytyjskiej służbie zdrowia.

50 funtów opłaty za wniesienie bidonu na pokład samolotu

„Słyszałem o kilku szalonych opłatach Ryanair w swoim czasie, ale ta jest absolutnie najgorsza!" - komentuje tę sytuację ekspert ds. praw konsumentów Martyn James.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie