Przestępczość, której doświadczają osoby fizyczne i gospodarstwa domowe w Anglii i Walii, wzrosła o 10% w ciągu ostatniego roku, jak wynika z ostatnich danych przedstawionych przez Office for National Statistics (ONS).
W okresie od czerwca 2023 do czerwca 2024 roku, w przeciągu 12 miesięcy liczba kradzieży, aktów przemocy, w których dochodzi do obrażeń ciała i pospolitych oszustw wzrosła o 10%. Tym samym łamanie prawa w Anglii i Walii wróciło do skali sprzed pandemii.
Z kolei liczba kradzieży sklepowych znacząco wzrosła, bo aż o 29%, osiągając najwyższy poziom od dwóch dekad. Warto jednak dodać, że punktem wyjścia dla tego porównania jest okres obejmujący pandemię oraz ograniczenia wynikające z zaordynowanych przez władzę lockdownów.
Poziom przestępczości w Anglii i Walii rośnie
Statystycy ONS ostrzegają, iż jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać konkretnie wnioski w związku z tymi badaniami. Nie sposób jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana ta stanowi początek nowego trendu, czy też jest po prostu krótkotrwałym efektem wrócenia do popandemicznej rzeczywistości.
Diana Johnson, minister ds. przestępczości, policji i straży pożarnej, powiedziała, że „zbyt wiele centrów miast zostało zdziesiątkowanych przez rekordowe poziomy kradzieży sklepowych, a lokalne społeczności zostały wstrząśnięte rosnącym poziomem przestępstw z użyciem noży, kradzieży i rozbojów”. – Tak nie może być dalej – deklaruje minister Johnson.
„Tak dalej być nie może”
Jak podaje serwis informacyjny BBC, w przeciągu ostatniego roku odnotowano około 9,2 mln incydentów określanych jako „przestępstwa na pierwszej linii”. Kategoria ta obejmuje kradzież, rozbój, uszkodzenie mienia, oszustwo, niewłaściwe użycie komputera i akty przemocy (z doznanymi obrażeniami lub bez).
Ogółem przestępstwa tego typu wzrosły o 10%. Szacuje się, że liczba napadów wyniosła 139 000, w porównaniu z 60 000 napadami w roku poprzednim. Odnotowano 562 000 aktów przemocy (wcześniej było ich około 376 000), oszustwa konsumenckie i detaliczne wzrosły również o 19%, osiągając poziom 963 000 incydentów.
W zeszłym roku nie odnotowano znaczących zmian w przestępstwach na tle seksualnym. Znaczące wzrosty są z kolei udziałem kradzieży sklepowych. Wzrost w tym zakresie sięgnął 469 788 przypadków z 365 173 odnotowanymi w roku poprzednim.