piątek, 20 września, 2024

W leczeniu tych chorób UK jest 20 lat w tyle za Europą

Najnowsze badanie pokazuje, że w leczeniu pewnych nowotworów Wielka Brytania jest o 20 lat w tyle za europejskimi krajami o zbliżonym poziomie systemu opieki zdrowotnej. Na Wyspach wciąż notowana jest duża śmiertelność w przypadku raka jelit, prostaty, piersi i szyjki macicy.

UK słabo sobie radzi z chorobami nowotworowymi

Badanie przeprowadzone przez Macmillan Cancer Support pokazuje, że w leczeniu pewnych nowotworów Wielka Brytania radzi sobie źle albo bardzo źle. Chodzi tu przede wszystkim o raka piersi, prostaty, jelita grubego i szyjki macicy. Jak wynika ze statystyk, przeżywalność kobiet w UK, u których wykryto raka jelita, jest obecnie mniej więcej na tym samym poziomie, co w Szwecji 20 lat temu. W Anglii przynajmniej przez pięć lat od postawienia diagnozy w kierunku raka jelita żyje zaledwie 57,6 proc. chorych kobiet. W tym samym czasie w Danii wskaźnik ten wynosi 72,7 proc., w Norwegii – 71,7 proc., a w Szwecji – 70,6 proc.

Jeśli chodzi o przeżywalność raka jelita wśród mężczyzn (także w wymiarze przynajmniej pięciu lat), to w Anglii również wynosi ona 57,6 proc. W tym samym czasie w Danii jest to 73,2 proc., w Norwegii – 70 proc., a w Szwecji – 69,4 proc.

Z kolei w przypadku raka prostaty odsetek pacjentów, którzy żyją przynajmniej pięć lat od postawienia diagnozy, w Anglii wynosi obecnie 88,5 proc., natomiast w Szwecji – 95 proc. w Norwegii – 94,8 proc., a w Danii – 90,2 proc. Jednak najgorzej Wielka Brytania wypada pod względem przeżywalności kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy. W Anglii leczenie jest o 30 lat do tyłu za Norwegią, która wyższy wskaźnik przeżywalności niż ma obecnie Anglia osiągnęła już w latach 1992–1996.

Leczenie pacjentów z nowotworami w UK musi być skuteczniejsze

Eksperci nie mają wątpliwości, że statystyki dotyczące leczenia i przeżywalności po wykryciu częstych nowotworów takich jak rak piersi, jelita grubego, prostaty czy szyjki macicy, są szokująco złe. W zestawieniu, rzecz jasna, ze statystykami pochodzącymi z krajów o podobnie rozwiniętych systemach opieki zdrowotnej.

– Za dzisiejszymi szokującymi danymi stoją tysiące prawdziwych ludzi. Ludzi, których cały świat został wywrócony do góry nogami przez raka. Jasne jest, że opieka onkologiczna znajduje się w punkcie krytycznym. Ale jest to też wybór polityczny i możliwe jest lepsze leczenie. Pilnie potrzebujemy, aby następny rząd Wielkiej Brytanii nadał priorytet długoterminowej strategii międzyrządowej, która zrewolucjonizuje opiekę nad chorymi na raka. I która zapewni każdemu choremu na nowotwór dostęp do potrzebnej opieki. Na każdym jej etapie – apeluje Gemma Peters, dyrektor generalna Macmillan Cancer Support.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?