Wielka Brytania i Irlandia zmniejszają bariery związane z Brexitem

Wielka Brytania i Irlandia ogłosiły bliższą współpracę dotyczącą podmorskiej infrastruktury energetycznej. Chcą dzięki temu zmniejszyć bariery związane z Brexitem.

Oba kraje chcą „wykorzystać cały potencjał” Morza Irlandzkiego i Morza Celtyckiego w ramach planów obecnego rządu dotyczących zresetowania relacji po Brexicie.

Zmniejszenie barier związanych z Brexitem

Irlandia wraz z Wielką Brytanią zawrą nowe porozumienie w sprawie udostępniania danych, aby podłożyć podwaliny pod połączenia między rosnącą liczbą morskich farm wiatrowych a lądowymi sieciami energetycznymi.

Nowa umowa ma zmniejszyć biurokrację i zminimalizować „obciążenie procesami związanymi ze zgodami zarówno morskimi jak i środowiskowymi dla deweloperów”.
Szczegóły porozumienia będą przedstawione na inauguracyjnym szczycie brytyjsko-irlandzkim w Liverpoolu. Jego celem jest zmniejszenie handlowych barier związanych z Brexitem.

Premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer powiedział:

– Nasze partnerstwo z Irlandią, jako naszym najbliższym sąsiadem, jest dowodem na to, jak ważna jest współpraca z partnerami międzynarodowymi, aby zapewnić usługi ludziom w kraju. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy współpracować z podobnie myślącymi partnerami w dążeniu do globalnego pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa.

UK i Irlandia podejmują współpracę dotyczącą podmorskiej infrastruktury energetycznej
UK i Irlandia podejmują współpracę dotyczącą podmorskiej infrastruktury energetycznej / fot. Getty Images

Współpraca energetyczna

Micheál Martin dodał, że współpraca będzie obejmować również wspólną inicjatywę mapowania basenu morskiego w celu poprawy interoperacyjności połączeń energetycznych.

– Współpraca między nami w dziedzinie energetyki układa się dobrze i jestem szczególnie zadowolony, że po tym szczycie, uznając kluczowe znaczenie Morza Celtyckiego i Morza Irlandzkiego, przeniesiemy tę współpracę na wyższy poziom.

Martin zapowiedział także ściślejszą współpracę w ramach programu badań naukowych UE Horyzont Europa. Aby określić wspólne inicjatywy z Irlandią Północną w zakresie badań nad energią, klimatem, wodą i zrównoważoną produkcją żywności.

Starmer spotkał się ze swoim irlandzkim odpowiednikiem jeszcze przed szczytem w Liverpoolu. Martin podszedł do spotkania z entuzjazmem i powiedział:

– Gdy spotykamy się tutaj w tym tygodniu, jesteśmy również świadomi, że jest to zmieniający się i niepewny świat. A w tym kontekście sprawa aktywnego, zaangażowanego i bliskiego partnerstwa między naszymi dwoma krajami nigdy nie była bardziej istotna.

Obaj premierzy mają także przedyskutować kwestię swojej solidarności z prezydentem Ukrainy. Martin bezpośrednio ze szczytu w Liverpoolu ma się udać na specjalne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone obronie i Ukrainie.

Z kolei w przyszłą środę premier Irlandii poleci do Waszyngtonu na spotkanie z Donaldem Trumpem.

Przeczytaj także

Niespodziewany wzrost PKB Wielkiej Brytanii w lutym 2025

Tempo wzrostu okazało się znacznie wyższe, niż zakładali ekonomiści. Co stało za dynamicznym wzrostem w gospodarce na Wyspach?

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Remont Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

W jaki sposób remont wpłynie na regularną pracę konsulatu i obsługę interesantów? O czym trzeba pamiętać i wiedzieć?

UK potrzebuje rocznego planu imigracyjnego ws. wiz pracowniczych

Rząd powinien wprowadzić roczny plan migracyjny, aby położyć kres zbyt długiej „niespójnej, rozproszonej i nieprzewidywalnej” polityce.

Stuletnie oczekiwanie na mieszkania socjalne. To nie żart

W niektórych częściach Anglii dochodzi do nieprawdopodobnie długiego oczekiwania na mieszkania socjalne. Organizacje charytatywne mówią, że mamy do czynienia ze skandalem.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport