Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Brytyjski rząd ogłosił rekordową inwestycję o wartości 3 miliardów funtów w celu wzmocnienia krajowego systemu szkoleniowego. Szkolenia zawodowe to element szeroko zakrojonej strategii mającej przeciwdziałać niedoborom kadrowym przy jednoczesnym ograniczeniu zależności od pracowników z zagranicy.

Według oficjalnego komunikatu rządowego inwestycja powinna przekształcić krajobraz umiejętności poprzez skierowanie uwagi na młodych ludzi w Wielkiej Brytanii. Plan zakłada stworzenie aż 120 tys. miejsc szkoleniowych w zawodach o wysokim zapotrzebowaniu. Jakie to zawody? Np. budownictwo, inżynieria, opieka zdrowotna, pomoc społeczna i branża cyfrowa.

- Advertisement -

Więcej szkoleń, mniej wiz – rząd stawia na lokalnych pracowników i proponuje szkolenia zawodowe

Premier Keir Starmer ogłosił, że „eksperyment” z otwartymi granicami się zakończył i zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących przyznawania obywatelstwa oraz ograniczenie liczby wiz dla wykwalifikowanych pracowników. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy będą miały obowiązek inwestowania w rozwój lokalnych pracowników, zamiast polegać na kadrze z zagranicy.

W ramach reform zaplanowano również wzrost opłaty imigracyjnej za tzw. „umiejętności” o 32%. Pieniądze z tej opłaty rząd przeznaczy na dodatkowe 45 tys. miejsc szkoleniowych w zawodach priorytetowych, aby dalej zmniejszać potrzebę zatrudniania pracowników spoza kraju.

Przedsiębiorcy do restrykcji podchodzą z dystansem, ponieważ – jak twierdzą – obecnie często nie są w stanie znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lokalnie. Zaostrzenie zasad imigracyjnych – bez poprzedzenia tego gruntownym przeglądem i reformą krajowego systemu kształcenia zawodowego – może mocno pokrzyżować im plany i uderzyć w gospodarkę.

Ponad jedna piąta Brytyjczyków w wieku produkcyjnym nie pracuje

Decyzja o zwiększeniu inwestycji w szkolenia zawodowe jest odpowiedzią na rosnący problem bezczynności zawodowej. Dane rządowe wskazują, że aż 21,4% Brytyjczyków w wieku produkcyjnym pozostaje biernych zawodowo – nie pracują ani nie poszukują pracy.

szkolenia zawodowe
Brytyjski rząd zainwestuje miliardy funtów w szkolenia zawodowe dla obywateli / fot. Getty Images

Ten wskaźnik sukcesywnie wzrasta od czasu pandemii COVID-19, a jego utrzymujący się poziom stanowi poważne wyzwanie dla rynku pracy. Władze mają nadzieję, że nowe programy szkoleniowe pomogą zaktywizować przynajmniej część tej grupy i skierować ją do zawodów borykających się z niedoborem kadr.

Historyczny wzrost migracji do Wielkiej Brytanii – rekordowe saldo w 2022 r.

W 2022 r. Wielka Brytania odnotowała najwyższy w swojej powojennej historii wzrost liczby ludności wynikający z migracji. Jak poinformowało brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej, do kraju przyjechało o 745 tys. osób więcej, niż z niego wyemigrowało.

Znaczną część tego wzrostu stanowią osoby przybywające spoza Unii Europejskiej, np. z Indii i Nigerii. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy dominowali obywatele państw UE, obecnie główny kierunek migracji przesunął się na kraje azjatyckie i afrykańskie. Jest to m.in. efekt zmian w przepisach imigracyjnych po Brexicie.

Sam fakt przyjazdu do Wielkiej Brytanii nie oznacza automatycznie, że dana osoba podejmie pracę. Wielu imigrantów korzysta z pomocy państwa i nie podejmuje zatrudnienia, przynajmniej w początkowym okresie pobytu.

Teksty tygodnia

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Londyn czeka skwar! Fala upałów uderzy już pod koniec maja

Po kilku dniach szarej, deszczowej aury Londyn szykuje się na wyraźne ocieplenie. Prognozy BBC Weather oraz specjalistów z Netweather są bardzo obiecujące.

Czy policja przesadza z nadzorem? Niemal 5 mln zeskanowanych twarzy w rok

Technologia rozpoznawania twarzy stała się nieodłącznym elementem pracy policji w Wielkiej Brytanii. W związku z tym obywatele coraz mocniej martwią się o swoją prywatność.

BBC NEWS po polsku. Serwis rusza już w czerwcu

BBC uruchamia serwis informacyjny dla polskojęzycznych odbiorców Już 24 czerwca BBC rusza z nową stroną BBC News Polska, która ma stać się wiarygodnym źródłem informacji dla Polaków na całym świecie.

Monika Clark – Polka, która odmieniła swoje życie i inspiruje innych do zmiany

Od eBay’a po luksusowe retreaty w Szkocji. Monika Clark opowiada, jak pomogła sobie i teraz pomaga kobietom zmienić życie od wewnątrz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie