Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE. Według niego jest to konieczne, aby pobudzić brytyjską gospodarkę.

Kraje, które są w unii celnej zgadzają się nie nakładać opłat ani kontroli celnych na towary drugiej strony. Ale zgodnie z przepisami UE nie mogą również zawierać własnych umów handlowych.

Ponowne dołączenie Wielkiej Brytanii do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey argumentował w parlamencie brytyjskim, że ponowne przystąpienie do unii celnej UE jest konieczne. Tylko w ten sposób według niego można wzmocnić gospodarkę Wielkiej Brytanii. A także jej zdolność do radzenia sobie z nadchodzącą prezydenturą Donalda Trumpa.

Liberalni Demokraci twierdzą, że ponowne przystąpienie do unii celnej UE nie byłoby wcale krokiem w kierunku przystąpienia do UE. Stanowiłoby raczej pragmatyczne posunięcie mające na celu wzmocnienie gospodarki kraju.

Ed Davey chce namówić ministrów do negocjacji umowy z UE jeszcze w tym roku. A jej celem miałoby być utworzenie nowej unii celnej do 2030 roku. Lider Liberalnych demokratów tłumaczy, że pozwoliłoby to Wielkiej Brytanii „poradzić sobie z prezydentem Trumpem z pozycji siły, a nie słabości”.

Likwidacja barier

Premier Keir Starmer pracuje nad resetem w stosunkach z Brukselą. Jednak wykluczył powrót do unii celnej lub jednolitego rynku UE, który gwarantuje swobodny przepływ towarów, kapitału, usług i osób.

Rzecznik rządu zaznaczył, że Wielka Brytania chce „zlikwidować bariery, aby pomóc w ten sposób w napędzaniu inwestycji i wzrostu”.

– Nie wrócimy do podziałów z przeszłości i nie będzie powrotu do unii celnej, jednolitego rynku ani swobody przepływu osób – dodał rzecznik.

Lider Liberalnych Demokratów krytykuje jednak takie podejście. Twierdzi, że Wielka Brytania musi być o wiele bardziej ambitna, a „nie tylko majstrować przy nieudanej umowie, którą konserwatyści podpisali cztery lata temu”.

– Jeśli będziemy wydawać się tak słabi lub zdesperowani, jak konserwatyści lub Partia Reform chce, abyśmy wyglądali, wtedy Trump potraktuje Wielką Brytanię tak samo, jak traktował wielu w swojej karierze – twierdzi Ed Davey.

Według niego, relacje handlowe Wielkiej Brytanii z jej europejskimi sąsiadami lub innymi partnerami (jak Kanada czy Indie) mogą zostać wzmocnione „znacznie szybciej” dzięki temu ambitnemu podejściu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie