Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE. Według niego jest to konieczne, aby pobudzić brytyjską gospodarkę.

Kraje, które są w unii celnej zgadzają się nie nakładać opłat ani kontroli celnych na towary drugiej strony. Ale zgodnie z przepisami UE nie mogą również zawierać własnych umów handlowych.

- Advertisement -

Ponowne dołączenie Wielkiej Brytanii do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey argumentował w parlamencie brytyjskim, że ponowne przystąpienie do unii celnej UE jest konieczne. Tylko w ten sposób według niego można wzmocnić gospodarkę Wielkiej Brytanii. A także jej zdolność do radzenia sobie z nadchodzącą prezydenturą Donalda Trumpa.

Liberalni Demokraci twierdzą, że ponowne przystąpienie do unii celnej UE nie byłoby wcale krokiem w kierunku przystąpienia do UE. Stanowiłoby raczej pragmatyczne posunięcie mające na celu wzmocnienie gospodarki kraju.

Ed Davey chce namówić ministrów do negocjacji umowy z UE jeszcze w tym roku. A jej celem miałoby być utworzenie nowej unii celnej do 2030 roku. Lider Liberalnych demokratów tłumaczy, że pozwoliłoby to Wielkiej Brytanii „poradzić sobie z prezydentem Trumpem z pozycji siły, a nie słabości”.

Likwidacja barier

Premier Keir Starmer pracuje nad resetem w stosunkach z Brukselą. Jednak wykluczył powrót do unii celnej lub jednolitego rynku UE, który gwarantuje swobodny przepływ towarów, kapitału, usług i osób.

Rzecznik rządu zaznaczył, że Wielka Brytania chce „zlikwidować bariery, aby pomóc w ten sposób w napędzaniu inwestycji i wzrostu”.

– Nie wrócimy do podziałów z przeszłości i nie będzie powrotu do unii celnej, jednolitego rynku ani swobody przepływu osób – dodał rzecznik.

Lider Liberalnych Demokratów krytykuje jednak takie podejście. Twierdzi, że Wielka Brytania musi być o wiele bardziej ambitna, a „nie tylko majstrować przy nieudanej umowie, którą konserwatyści podpisali cztery lata temu”.

– Jeśli będziemy wydawać się tak słabi lub zdesperowani, jak konserwatyści lub Partia Reform chce, abyśmy wyglądali, wtedy Trump potraktuje Wielką Brytanię tak samo, jak traktował wielu w swojej karierze – twierdzi Ed Davey.

Według niego, relacje handlowe Wielkiej Brytanii z jej europejskimi sąsiadami lub innymi partnerami (jak Kanada czy Indie) mogą zostać wzmocnione „znacznie szybciej” dzięki temu ambitnemu podejściu.

Teksty tygodnia

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie