Włamywacz otrzymał 5 mln funtów odszkodowania. W więzieniu został zaatakowany nożem

Sąd High Court przyznał włamywaczowi 5 mln funtów odszkodowania po tym, jak został on kilkukrotnie dźgnięty nożem w trakcie pracy w stołówce więziennej. Sąd uznał jego obrażenia za „zmieniające życie”.

Milionowe odszkodowanie dla więźnia. Za doznane obrażenia

Steven Wilson, 36-letni włamywacz odsiadujący wyrok w HMP Chelmsford, w Essex, został kilkukrotnie dźgnięty nożem w lipcu 2018 r., gdy pracował w więziennej stołówce. Obrażenia, jakich doznał, były bardzo poważne – wręcz zmieniające życie. W związku z tym Wilson postanowił pozwać Ministerstwo Sprawiedliwości za niezapewnienie mu bezpieczeństwa na obszarze zakładu karnego. I… wygrał. Sąd High Court przyznał właśnie włamywaczowi 5 mln funtów odszkodowania. Sąd wziął tu pod uwagę ocenę ryzyka w przypadku więźnia, który zaatakował Wilsona i który odsiadywał karę dożywotniego więzienia za morderstwo. W ocenie tej nie przesądzono jednoznacznie, czy napastnik może pracować w kuchni bez nadzoru, a zatem w miejscu, w którym miał dostęp do noży.

- Advertisement -

Życie włamywacza już na zawsze się zmieniło

Sędzia Melissa Clark z High Court przyznała w uzasadnieniu wyroku, że „nie ma wątpliwości, iż życie pana Wilsona zostało radykalnie i trwale dotknięte przez fizyczne i psychiatryczne/psychologiczne obrażenia będące efektem tego strasznego ataku w więziennej kuchni”. Sędzia dodała jednak, że „ma nadzieję, iż pomimo wyzwań [Wilson] będzie w stanie w pełni poddać się wszystkim terapiom, których potrzebuje do tego, by jego życie było tak pełne i aktywne, jak to tylko możliwe”.

Obrażenia, których doznał 36-latek, obejmowały rany cięte wątroby i żołądka, głębokie rany brzucha i klatki piersiowej oraz częściowe uszkodzenie kręgosłupa. Po napadzie mężczyzna trafił do Royal London Hospital. Tam umieszczono go na oddziale intensywnej terapii i tam też lekarze przez dziewięć dni utrzymywali go w śpiączce farmakologicznej. Wilson przebywał w szpitalu przez siedem tygodni. Teraz natomiast, na skutek doznanych obrażeń, potrzebuje on korzystać z samojezdnego wózka inwalidzkiego. A także, jak podała sędzia, z „laski i balkonika do poruszania się, w zależności od poziomu bólu i zmęczenia”.

Teksty tygodnia

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie