piątek, 20 września, 2024

Wojny strumieniowe – mroczna przyszłość mediów i rozrywki w 2020 r.

artykuł sponsorowany

Czym są wojny strumieniowe i z czym boryka się Netflix w 2020 roku? Jakie są najnowsze trendy w dziedzinie rozrywki, wyzwania firm ją oferujących i możliwości technologiczne, które mają wpływ na to, jak obecnie spędzamy czas wolny? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Gdy wkraczaliśmy dopiero w rok 2020, oczywiste było, że rozwój strumieniowej transmisji wideo jest nieunikniony i nie da się go zatrzymać. Ba! Nie będzie już możliwy powrót do czasów sprzed Netflixa, Youtuba czy Spotify. Konkurencja między wszystkimi wspomnianymi zawodnikami branży rozrywkowej to właśnie tzw. wojna strumieniowa (od ang. streaming, czyli pobierać w czasie rzeczywistym).

Czy w miarę jak nasilają się wojny strumieniowe, konsumenci mogą spodziewać się coraz bardziej zróżnicowanych opcji na żądanie? Zbadaliśmy największe trendy w mediach w 2020 roku – od uważnego grupowania swoich treści przez firmy streamujące i świata filmów wideo wspomaganego przez reklamy esporty i popularnych wideo, oferujących darmowe gry hazardowe.

Video streaming dla każdego?

W najnowszym badaniu Deloitte Digital Media Trends Survey  większa liczba respondentów wskazała, że posiada co najmniej jeden abonament na transmisję strumieniową wideo (69 procent) niż tradycyjny abonament płatnej telewizji (65 procent). Według Kevina Westcotta, wiceprezesa firmy w dziedzinie telekomunikacji, mediów i rozrywki, stwarza to możliwości dla mediów i firm zajmujących się rozrywką do „przegrupowania” swoich bibliotek i udostępniania treści z szeroką gamą ofert: od usług wideo, muzyki i gier po treści wspierane przez adresy.

W związku z tym, że w 2020 r. główne sieci nadal wprowadzały własne usługi strumieniowej transmisji bezpośrednio do konsumenta, konkurenci będą prawdopodobnie starali się oferować biblioteki treści na tyle szerokie, aby przyciągnąć i utrzymać klientów, jak na przykład streamingu graczy w popularne gry hazardowe za darmo. Widać to na przykładzie Disneya, który wykupił całe studio filmowe 21st Century Fox, by oferować nie tylko wyłączny dostęp do swoich disneyowskich produkcji, lecz również innych filmów kierowanych do dzieci i mieszczących się w ramach tak zwanej rozrywki rodzinnej.

Na czym polega wojna strumieniowa?

To, z czym mamy do czynienia obecnie, jeśli mowa o mediach strumieniowych, to szeroko zakrojona wojna strumieniowa, która toczy się na naszych oczach, w której praktycznie każda firma medialna stara się nawiązać bezpośrednie relacje z konsumentami. Czyli zamiast nadawać przez naczelne, osobne platformy, grupujące wiele kanałów z różnych dziedzin (takie jak telewizja kablowa), firmy pragną się uniezależnić i przekonać konsumenta, by kupował wyłącznie od nich.

Szczególnie widoczne jest to w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec ubiegłego roku Kevina Westcotta  z Deloitte przewidywał, że “do połowy 2020 r. wszystkie główne amerykańskie sieci telewizyjne i studia będą miały samodzielną usługę bezpośredniego przekazu strumieniowego do konsumentów”. Tak jak to miało miejsce w przypadku Disneya, duże studia wycofują prawa do treści z platform streamingowych innych firm. W związku z tym niemożliwe stało się, aby znaleźć wszystkie najlepsze studia filmowe w jednej aplikacji.

Już w ubiegłym roku w wyniku takich działań coraz bardziej frustrująca stała się konieczność zarządzania i płacenia za wiele abonamentów, aby móc oglądać, co się chce. Badania sugerują, że konsumenci są skłonni płacić tylko za pewną liczbę usług streamingowych, a wspomniany raport Deloitte wykazał, że Amerykanie subskrybują przeciętnie trzy usługi transmisji strumieniowej wideo, a liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie od dwóch lat.

Którą aplikację streamingową wybrać w 2020 roku?

Ostatecznie, jak do tej pory, sukces odniosą prawdopodobnie platformy strumieniowe, które oferują najlepsze i najszersze biblioteki treści. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest “przegrupowanie” (lub re-bundling) oferty usług streamingu. To podejście zostało zapoczątkowane przez graczy takich jak Amazon.

Dostawcy zaczynają oferować wysoce spersonalizowane pakiety treści, które oprócz filmów wideo mogą obejmować streaming muzyki i gier. Przyszłością streamingu jest także danie klientowi możliwości zaakceptowania wideo sponsorowanego przez reklamę, w zamian za “darmowe" oglądanie treści (bez wykupienia abonamentu).

Inne trendy w branży cyfrowych mediów do oglądania

W pierwszych dwóch kwartałach tego roku zanotowano także zwiększone zainteresowanie firm technologią AR/VR (z angielskiego Augmented Reality/Virtual Reality: Rzeczywistość rozszerzona/Wirtualna rzeczywistość). Obserwowaliśmy ten trend w szerokim wachlarzu zastosowań kierowanych do klientów biznesowych. W świecie wirtualnej rozrywki rozwiązania AR/VR wykorzystuje się głównie/przewiduje się wykorzystanie:

  • wysoce interaktywnych zastępników dla tradycyjnych klawiatur i kontrolerów do gier (na przykład padów do PlayStation);

  • tworzenie programów edukacyjnych, które dostarczają informacji w bardziej przystępny dla widza sposób (szczególnie dzieci);

  • uzupełnienie narzędzi do szkolenia nowych pracowników w zakresie codziennych zadań dzięki zaletom wirtualnej rzeczywistości;

  • możliwość produkcji wciągających przedstawień teatralnych online, które pozwalają publiczności zaangażować się w fabułę.

Przy nowych, bardzo odmiennych warunkach odbierania rozrywki wprowadzonych przez światową pandemię, popyt na takie rozwiązania jest większy niż kiedykolwiek. W wielu regionach świata nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle otworzą się kina, teatry, kasyna i dyskoteki. Dlatego presja na rozwój branży rozrywkowej w takim kierunku, by mogła zaoferować jak najbardziej realne doświadczenia bez konieczności wychodzenia z domu, jest naprawdę wysoka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?