Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerowie kolei w Holandii będą musieli przygotować się na większe wydatki w przyszłym roku. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podwyżce cen biletów kolejowych.

Od przyszłego roku podróże koleją w Holandii będą droższe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że podwyżka nie będzie tak wysoka, jak wcześniej zapowiadano.

Jak duży będzie wzrost cen biletów kolejowych?

Wzrost cen biletów kolejowych miał wynieść 12 proc., a wyniesie od 6 do 9 proc. Za sprawą rozmów między państwowym operatorem kolejowym NS a Ministerstwem Infrastruktury udało się zmniejszyć podwyżkę.

- Advertisement -

Przewoźnik zdecydował się obniżyć koszty przez reorganizację prowadzenia prac konserwacyjnych pociągów. Ponadto mniej składów utrzymywanych będzie w gotowości rezerwowej. Natomiast w dni wzmożonego ruchu mniej pociągów przewoźnik będzie wyłączał z eksploatacji w celu przeprowadzenia prac konserwujących.

Niedawne podwyżki cen były kilkukrotnie przekładane dzięki jednorazowym dotacjom. W 2024 roku planowaną podwyżkę o 6,5 proc. odroczono po tym, jak posłowie udostępnili 120 milionów euro. A na początku tego roku, dzięki wspólnemu wkładowi rządu i NS w wysokości około 40 milionów euro, podwyżkę utrzymano na poziomie 6 proc.

Przepełnione pociągi

Przewoźnik NS poinformował jednak, że ze względu na wprowadzenie powyższych środków obniżających koszty, pasażerowie będą narażeni na przepełnione pociągi. Szczególnie w godzinach szczytu we wtorki i czwartki, jesienią oraz w regionie Randstad. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie mniejszy bufor.

Ze względu na wprowadzenie środków obniżających koszty utrzymania kolei, pasażerowie będą narażeni na przepełnione pociągi
Wprowadzenie środków obniżających koszty utrzymania kolei narazi pasażerów na przepełnione pociągi / fot. pixabay

Ponadto przewoźnik zlikwiduje niektóre zniżki. NS anuluje karnety jednodniowe dla młodszych osób. A w części pociągów przedziały pierwszej klasy zastąpi się przedziałami drugiej klasy.

NS zapowiedziało, że musi dokonać wielu inwestycji w pociągi. Ponadto wciąż toczy spór płacowy ze związkami zawodowymi, a firma od lat przynosi straty. Firma twierdzi, że oszczędza samodzielnie 200 milionów euro rocznie, częściowo dzięki redukcji siedziby głównej oraz cięciom kosztów zatrudnienia, IT i zakwaterowania.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport