Zakaz kontraktów zerowych obejmie pracowników agencji

Brytyjski rząd rozszerzy zakres ustawy o prawach pracowniczych dotyczącej zakazu kontraktów zerowych (zero hours contract). Czyli umów bez zapewnionej minimalnej ilości godzin. Zakaz ma objąć także pracowników agencji.

Pracowników agencji obejmie ustawa o prawach pracowniczych, zgodnie z którą nie będzie można im oferować kontraktów zerowych.

Zakaz kontraktów zerowych dla pracowników agencji

Kojarzone z wyzyskiem zero hours contracts nie powinny już być oferowane pracownikom agencji. Zakaz kontraktów zerowych związany jest ze zmianami w ustawie o zatrudnieniu.

Według nowych przepisów pracodawcy będą musieli oferować pracownikom agencji umowy gwarantujące minimalną liczbę godzin pracy w każdym tygodniu. Natomiast ci pracownicy agencji, którzy zdecydują się jednak na kontrakty zerowe, będą uprawnieni do odszkodowania. W przypadku, gdy o zmianach w pracy będą informowani z krótkim wyprzedzeniem lub dojdzie do ich odwołania.

Brytyjski rząd walczy z kontraktami zerowymi
Brytyjski rząd walczy z kontraktami zerowymi / fot. Getty Images

Wyzyskiwani pracownicy agencyjni

W Wielkiej Brytanii zatrudnionych jest prawie milion pracowników agencyjnych. Między innymi w gastronomii, hotelarstwie, NHS czy do pomocy w obsłudze magazynów.

Nowa ustawa zakazująca kontraktów zerowych wiąże się z około 250 dodatkami do ustawy o prawach pracowniczych (Employment Rights Bill). Będą one przedstawione w parlamencie. Chociaż poprawka dotycząca odszkodowania nie wyjaśnia, co oznacza „krótkie wyprzedzenie”.

Związki zawodowe zakaz kontraktów zerowych przyjęły z zadowoleniem. Jednak RAC (Recruitment and Employment Confederation) stwierdził, że ustawa powinna też uwzględniać elastyczność, jaką te umowy oferują pracownikom.

Duże firmy rekrutujące i agencje pośrednictwa pracy, w tym Hays, Adecco i Manpower, napisały do ministra ds. biznesu, Jonathana Reynoldsa. Według nich nowe zasady są „niewykonalne”. W grudniu stwierdzili, że doprowadzą one do zmniejszenia zatrudnienia i większej liczby opóźnień w pracy.

Zobowiązanie rządu

Jeszcze w ubiegłym roku Partia Pracy zobowiązała się do wprowadzenia zakazu kontraktów zerowych. Według niej w dużej mierze odpowiadają one za wyzysk pracowników. Minimalna liczba godzin, którą oferuje się w umowie pracownikom agencji, ma się obliczać na podstawie średniej liczby godzin, które normalnie przepracowują.

Jednak rząd musi jeszcze zdecydować, czy oprze to na 12-tygodniowym okresie odniesienia, czy na dłuższym.

Jest to tak naprawdę jedna z wielu poprawek do rządowego projektu ustawy o prawach pracowniczych.

Ben Harrison, dyrektor think tanku Work Foundation na Uniwersytecie Lancaster, powiedział:

– Ta reforma pomoże zapewnić pracownikom – zwłaszcza tym w wieku 16-24 lat, u których ponad 5 razy częściej niż u starszych pracowników występują kontrakty zerowe – wejście na rynek pracy, na którym będzie zarówno bezpieczeństwo, jak i elastyczność.

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie