Holenderski rząd popiera plany Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia ceł na wszystkie paczki spoza UE. Będzie to miało największy wpływ na zakupy w chińskich sklepach internetowych jak Temu, Shein i AliExpress.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w przypadku przywozu do Holandii (lub innych krajów UE) paczek o wartości mniejszej niż 150 euro, nie obowiązują cła od importowanych towarów. To jednak ma się zmienić.
Podrożeją zakupy w Temu, AliExpress i Shein
Komisja Europejska planuje nałożyć cła na towary kupowane za pośrednictwem chińskich platform. Holenderski rząd popiera te plany i również chce, aby wszystkie przesyłki spoza UE podlegały opodatkowaniu. Może ono wynieść nawet 17 proc.
Nowe zasady mają dotyczyć głównie chińskich sklepów internetowych, które czerpią duże korzyści z tego, że nie muszą płacić ceł przewozowych.
Okazuje się, że zakupy robione przez chińskie platformy są w Holandii bardzo popularne. W samym 2023 roku w witrynach takich jak Shein, Temu i AliExpress odnotowano blisko 9 milionów zamówień.
Według holenderskiego rządu – nałożenie ceł na zakupy z Chin mogłoby stworzyć „bardziej wyrównane warunki dla tradycyjnego handlu”.
Warto także wspomnieć, że innym pomysłem Komisji Europejskiej, który dotyczy chińskich platform sprzedażowych jest nałożenie na nie obowiązku rejestracji w UE. Wtedy byłyby one zmuszone do płacenia podatku VAT.
Czy plan się uda?
W sprawie wprowadzenia cła na towary importowane z krajów spoza UE wypowiedział się Jesse Welterverden. Jest on wykładowcą przedsiębiorczości internetowej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Amsterdamie. Stwierdził, że wprowadzono już różne środki w celu uregulowania działalności sklepów internetowych spoza UE.
– Na przykład Temu zostało już uznane przez Komisję Europejską za bardzo dużą platformę internetową. Oznacza to, że od września musi spełniać określone przepisy – powiedział.
Problemem jest jednak egzekwowanie prawa, zwłaszcza w przypadku dużej ilości przedmiotów importowanych, które nie mają dużej wartości. Wtedy praca urzędników może być „droższa” niż dochód z opłacanego cła.