środa, 18 września, 2024

Zamieszki w UK – jak o nich rozmawiać z dziećmi?

Trzykrotne zabójstwo w Southport, a także inspirowane przez skrajną prawicę zamieszki, które rozlały się na cały kraj, u wielu ludzi wywołują uzasadniony niepokój. Ale o ile dorośli są w stanie jakoś poradzić sobie z negatywnymi emocjami, o tyle dzieci mogą już mieć z tym znacznie większy problem. Jak zatem rozmawiać z nimi o agresji i przemocy, których jesteśmy świadkami w UK od końca lipca?

Zamieszki w UK to problem, a rozmowy o nim nie należy zamiatać pod dywan

Dzieci i nastolatkowie często wiedzą i czują znacznie więcej, niż nam się wydaje. Nawet, jeśli nie potrafią zwerbalizować sobie dokładnie tego, co się dzieje, to czują i mają świadomość, że coś jest nie tak, jak „normalnie”. Informacje dotyczące ataku nożownika w klubie tanecznym w Southport, Merseyside, a także te dotyczące demonstracji i aktów agresji, które miały miejsce w ostatnich dniach na ulicach wielu miast Anglii i Irlandii Północnej, z pewnością nie uszły uwadze dzieci i nastolatków. I z pewnością, jeśli widziały one obrazy walk ulicznych z policją, a także palonych domów i samochodów, wzbudziły w nich niepokój i zrodziły w ich głowach liczne pytania.

W sprawie rozmawiania z dziećmi o tym, co złego dzieje się wokół nas, w tym także w kraju, eksperci mówią w zasadzie jednym głosem. Dzieci i nastolatkowie to mądre istoty – im więcej będziemy chcieli przed nimi ukryć, tym gorzej dla nas. Młodzi ludzie i tak się dowiedzą, co się dzieje, natomiast my, rozmawiając z nimi o tym, mamy szansę przekazać im informacje poddane pewnemu filtrowi. Mamy szansę wytłumaczyć dzieciom i nastolatkom, jakie są przyczyny obecnych problemów, a także uspokoić nasze pociechy, że pomimo trudnej sytuacji nic im nie grozi.

Jak rozmawiać z dziećmi o zamieszkach w UK?

To, jak przebiegnie rozmowa o tym, co trudnego dzieje się w kraju, w tym o ataku nożownika, w wyniku którego zginęły trzy kilkuletnie dziewczynki, a wiele innych dzieci i dorosłych zostało rannych, zależy przede wszystkim od wieku dzieci. Nasze najmłodsze pociechy, w wieku od 2 do 4 lat, raczej niewiele rozumieją. A przede wszystkim nie rozumieją pojęcia śmierci, dlatego ewentualna rozmowa z nimi będzie polegać na uspokojeniu ich, że wszystko jest dobrze. Natomiast jeśli ktoś z ich bliskich jest smutny, to dlatego, że zdarzyło się coś niedobrego.

Dzieci młodsze

Inaczej sprawa wygląda już w przypadku dzieci starszych, choć wciąż bardzo małych. Dzieci w wieku 5-7 lat zaczynają na przykład rozumieć, czym jest śmierć, natomiast mogą mieć trudności ze zrozumieniem, dlaczego bliżej lub dalej nich dzieją się jakieś złe rzeczy. Dzieci nie należy jednak okłamywać i mówiąc o tym, co stało się w Southport, należy wyraźnie zaznaczyć, że sprawca skrzywdził innych ludzi. Należy też zapewnić dzieci, że jeśli czują się z tego powodu smutne lub zdezorientowane, to jest to normalne i mają one prawo do takich emocji.

Dzieci starsze

Dzieci w wieku 8-12 lat dobrze rozumieją już, czym jest śmierć, a o samym wydarzeniu w Southport i o zamieszkach z łatwością mogą one usłyszeć od rówieśników lub w mediach. W trakcie rozmowy z nimi rodzice lub opiekunowie powinni zaznaczyć, że trudno jest zrozumieć, że ktoś zrobił coś tak strasznego, ale że czasami ludzie robią złe rzeczy. Jednocześnie trzeba zapewnić dzieci, że tam, gdzie są, są bezpieczne, a większość ludzi jest miła i dobra.

Nastolatkowie w wieku 13 lat lub więcej są już w pełni świadomi tego, co dzieje się wokół nich i nie tylko potrafią interpretować fakty, ale też z łatwością znajdują informacje, jakich potrzebują. W rozmowie z nimi na temat tego, co stało się Southport, a następnie w wielu innych miastach UK, należy zaznaczyć, że wydarzenia ostatnich dni są tragiczne, ale też że pojawiają się pytania o bezpieczeństwo, zdrowie psychiczne i przemoc. Poczucie dezorientacji, strachu, przygnębienia jest normalne. Natomiast warto jest się zastanowić nad tym, co można zrobić, by unikać sytuacji niebezpiecznych i jak można pomóc innym.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

W Londynie gwałtownie przybywa osób bezdomnych wymagających tymczasowego zakwaterowania

Bezdomność i kryzys mieszkaniowy to poważny problem dla finansów władz lokalnych. Councile powoli zaczynają być bezradne

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.